Prezydent ma podpisać ustawę, która wprowadza zmiany w systemie emerytalnym jeszcze w tym tygodniu. Stanie się to dziś lub w czwartek, bo w piątek będzie na Węgrzech. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta od kilku dni podkreślają jednak, że Bronisław Komorowski nie?ma wątpliwości natury konstytucyjnej dotyczących tej ustawy.
[srodtytul]Bezpłatna zmiana funduszu[/srodtytul]
Ustawa, której głównym celem jest obniżka składek przekazywanych do OFE, od początku budziła kontrowersje. Teraz specjaliści wskazują jej szczegółowe niedociągnięcia. Przypisują je tempu prac nad zmianami w systemie emerytalnym.
Przykład??Obecnie osoba, która chce zmienić fundusz emerytalny, a jest jego klientem krócej niż dwa lata, musi za to zapłacić. W zależności od momentu przejścia z funduszu do funduszu wydatek z tym związany sięga od 80 do 160 zł. Obecne zmiany w systemie emerytalnym powodują, że zmiana funduszu będzie bezpłatna dla wszystkich od 1 maja, czyli od momentu wejścia w życie ustawy.
Może to być przeoczenie. Posłowie Platformy Obywatelskiej wprowadzili do ustawy w czasie prac Sejmu kilka poprawek. Jedna dotyczy zakazu akwizycji. W wersji rządowej zakaz ten miał zacząć obowiązywać z dniem wejścia w życie ustawy. Po zmianie posłów PO jest nowy termin:?początek 2012 r. Posłowie nie zmienili jednak innych zapisów, które wiążą się z akwizycją. Te zaś wejdą w życie 1 maja.