Miał on być rodzajem opłaty ostrożnościowej uiszczanej przez niektóre instytucje prowadzące działalność bankową. Trafiałaby ona na specjalny Fundusz Stabilizacyjny. Ministerstwo zastrzegało wielokrotnie, że środki te nie zasilałyby budżetu państwa.
Opłata miałaby objąć banki krajowe, oddziały instytucji kredytowych, oddziały banków zagranicznych oraz SKOK, a wpływy z niej szacowano na 500–700 mln zł rocznie. Fundusz miał wzmocnić stabilność finansową sektora instytucji finansowych prowadzących działalność depozytowo-kredytową w Polsce oraz rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ministerstwo Finansów nie skieruje ponownie na posiedzenie Rady Ministrów projektu zmian w ordynacji podatkowej, który zmierzał do likwidacji jednodniowych lokat tzw. antybelkowych. Obecnie ze względu na obowiązujące zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku przy lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek można uniknąć konieczności zapłaty 19 proc. podatku. Rząd miał przyjąć projekt na początku lipca, ale decyzję w tej sprawie wstrzymano. Centrum Informacyjne Rządu informowało wówczas, że prowadzone są konsultacje, czy jest szansa, by ustawa została uchwalona jeszcze przez Sejm obecnej kadencji. Zmiana miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. Dawałaby rocznie budżetowi ok. 380 mln zł.
Rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza zaznacza jednak, że intencją MF jest wprowadzenie tego rozwiązania. Jego projekt jest gotowy i następny rząd będzie mógł z niego skorzystać.