Od maja obowiązuje fundusze nowy limit inwestycji w akcje, który wynosi 42,5 proc. (wzrósł o 2,5 pkt proc.). Najbliżej maksymalnego pułapu zaangażowania pozostaje Pocztylion (akcje stanowią 40,9 proc. aktywów wobec 41,6 proc. miesiąc wcześniej). Dwa kolejne fundusze pod względem udziału akcji to Polsat i Aviva. W ich przypadku papiery udziałowe stanowią ponad 37 proc. aktywów, którymi zarządzają. Najmniej tych papierów mają w portfelu, i nie ma tu zaskoczenia, fundusze Generali i AXA. Ich udział w aktywach wynosi odpowiednio zaledwie 32,5 oraz 33 proc.
Drugie półrocze będzie lepsze?
Zarządzający funduszami emerytalnymi mają bardziej sceptyczne prognozy koniunktury na rynku kapitałowym niż zarządzający funduszami inwestycyjnymi czy analitycy giełdowi.
– Zarówno sytuacja makroekonomiczna, jak i polityczna na świecie nie nastrajają optymistycznie – mówi Grzegorz Jałtuszyk, szef departamentu zarządzania aktywami w PTE Warta. Jego zdaniem obawy o sytuację gospodarczą w USA i generalnie na świecie powodują, że spadają ceny akcji, a rosną obligacji.
Mimo to zarządzający OFE liczą na to, że druga połowa roku okaże się lepsza niż pierwsza.
[email protected]
IKZE Dylematy w grupach
Do nadzoru finansowego nie wpłynął jeszcze żaden wniosek od instytucji finansowej na utworzenie IKZE – indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Nowy produkt, służący do indywidualnego dodatkowego oszczędzania na emeryturę, startuje z początkiem przyszłego roku. Wpłaty na nowe konta będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Z naszych informacji wynika, że większość dużych grup finansowych szykuje się do oferowania IKZE. Trwają jednak analizy dotyczące tego, kto ma je oferować. IKZE może bowiem wprowadzić ubezpieczyciel, bank, dom maklerski, towarzystwo funduszy emerytalnych oraz towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Przed tym dylematem stoją wciąż grupy np. PZU, ING, Amplico, AXA, Aviva. Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, mówi, że nie widać zainteresowania instytucji finansowych IKZE poza PTE. Około połowa PTE wyraziła zainteresowanie IKZE i kontaktuje się w tej sprawie z urzędem. IKZE na pewno zaproponują Warta, PKO BP Bankowy i Pocztylion-Arka. Decyzje jeszcze nie zapadły w Nordei, Aegonie i Polsacie. Wprowadzenie kont rozważają także Pekao Pioneer PTE i PTE Generali.