Inflacja w strefie euro nieznacznie rośnie, osiągając w czerwcu cel EBC

Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.

Publikacja: 01.07.2025 13:11

Inflacja w strefie euro nieznacznie rośnie, osiągając w czerwcu cel EBC

Foto: Adobe Stock

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się, że odczyt wyniesie 2 proc. w ciągu dwunastu miesięcy do czerwca. Inflacja w strefie euro spadła bardziej niż oczekiwano do 1,9 proc. w maju.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii, żywności, tytoniu i alkoholu, pozostała niezmieniona na poziomie 2,3 proc. w czerwcu.

Bacznie obserwowany wynik inflacji usług wzrósł do 3,3 proc. w czerwcu, po znacznym spadku w maju do 3,2 proc., w dół z odczytu 4 proc. w kwietniu.

Oczekuje się, że EBC nie zmieni stóp

Indywidualne dane o inflacji opublikowane w zeszłym tygodniu przez główne gospodarki strefy euro wykazały złagodzenie zharmonizowanej stopy inflacji w Niemczech, niewielki wzrost we Francji i Hiszpanii, ale brak zmian we Włoszech w czerwcu – co wskazuje, że szerszy odczyt strefy euro prawdopodobnie zbliżyłby się do poziomu 2 proc. docelowego dla EBC. To jeszcze bardziej podsyciło oczekiwania, że bank centralny zdecyduje się pozostawić swoją główną stopę procentową, stopę depozytową, niezmienioną na poziomie 2 proc., gdy spotka się pod koniec lipca, przed dokonaniem ostatecznej obniżki o 25 punktów bazowych we wrześniu. Franziska Palmas, starsza ekonomistka ds. Europy w Capital Economics powiedziała, że najnowsze dane dotyczące inflacji zadowolą EBC, który prawdopodobnie obniży stopy jeszcze raz w tym cyklu.

– Ogólnie rzecz biorąc, liczby te stanowią kolejny dowód na to, że inflacja w strefie euro trwale powróciła do celu. O ile nie nastąpi ponowny wzrost cen energii, spodziewamy się, że główna stopa wyniesie średnio 2,0 proc. w tym roku, a EBC dokona ostatniej obniżki stóp we wrześniu, podnosząc stopę depozytową do 1,75 proc. –  stwierdziła.

Roczna stopa inflacji w Niemczech niespodziewanie spadła do 2 proc. w czerwcu, co sprawiło, że największa gospodarka Europy dostosowała się do celu Europejskiego Banku Centralnego, jak wykazały wstępne dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się odczytu na poziomie 2,2 proc.

Euro wzrosło po publikacji danych z eurostrefy i ostatnio było notowane o około 0,3 proc. wyżej w stosunku do dolara.

Obniżka być może we wrześniu

– Uważamy , że ostatni cykl jest zakończony, obniżając inflację ze szczytu 10 proc. z powrotem do 2 proc. Ten element jest zakończony, ale patrząc w przyszłość, musimy być gotowi, aby upewnić się, że żadne odchylenie, które zauważymy, nie zostanie utrwalone, nie zmieni obrazu średnioterminowego – powiedział główny ekonomista EBC Philip Lane w wywiadzie dla CNBC na dorocznym forum EBC w Sintrze w Portugalii. – EBC musi nadal opierać się na danych, ale nie będzie reagować na żadne odosobnione „wahania” inflacji w przyszłości – stwierdził Lane.

Analitycy ostrzegają, że czynniki zewnętrzne mogą nadal zakłócić trajektorię dezinflacji, jednak stale wysoka inflacja usług, niedawna zmienność cen ropy naftowej na tle konfliktu na Bliskim Wschodzie i potencjalne taryfy handlowe USA są wymieniane jako powody do obaw.

Jeśli wstrząsy gospodarcze nie zmaterializują się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a tendencja dezinflacyjna będzie się utrzymywać, ekonomiści uważają, że bank centralny jest na dobrej drodze do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie na swoim kolejnym posiedzeniu w lipcu, ale może zdecydować się na obniżkę stóp we wrześniu.

Gospodarka światowa
Amerykanie zaczęli mniej wydawać i więcej oszczędzać
Gospodarka światowa
Kanada wycofa podatek od usług cyfrowych, aby wznowić rozmowy z USA
Gospodarka światowa
Jak BP stało się potencjalnym celem przejęcia
Gospodarka światowa
Niemiecki import tanieje, eksport drożeje
Gospodarka światowa
Czy gabinet Pedro Sáncheza zbliża się do kresu możliwości rządzenia?
Gospodarka światowa
Jordania – kraj, który znalazł się w oku wojennego cyklonu