Fed obniża stopy procentowe. Agresywny początek łagodzenia polityki pieniężnej

Amerykański bank centralny zaczął cykl luzowania polityki pieniężnej od cięcia stóp procentowych o 50 pb. Większość analityków spodziewało się obniżki tylko o 25 pb., ale traderzy w ostatnich dniach coraz mocniej grali na cięcie o 0,5 pkt proc.

Publikacja: 18.09.2024 20:17

Jerome Powell

Jerome Powell

Foto: Bloomberg

Główna stopa procentowa w USA została obniżona z przedziału 5,25-5,50 proc. do przedziału 4,75 – 5,00 proc. To pierwsza jej obniżka od czasów pandemii.

Pierwsze reakcje rynków na nią były dosyć pozytywne. Po ogłoszeniu komunikatu o decyzji Fedu, indeks Dow Jones Industrial zyskiwał 0,5 proc., S&P 500 o 0,6 proc. a Nasdaq Composite rósł o 0,7 proc. Dow Jones Industrial i S&P 500 ustanowiły nowe rekordy. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich niewiele się zmieniała, pozostając nieco powyżej poziomu 3,6 proc.

Czytaj więcej

Powell: Fed nie ogłasza zwycięstwa w walce z inflacją

Decyzja o obniżce stóp zapadła stosunkiem głosów 11 do 1. Spośród członków Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC), jedynie Michelle Bowman opowiedziała się za cięciem stóp o 25 pb.

„Komitet nabrał więcej pewności, że inflacja podąża trwale w kierunku 2 proc. i ocenił, że czynniki ryzyka związane z osiągnięciem celów dotyczących zatrudnienia oraz inflacji są ogólnie zbilansowane” - mówi komunikat FOMC. Wskazano w nim również, że przyrost nowych miejsc pracy w USA zwolnił.

Fed opublikował w środę tzw. dot-plot, czyli projekcje członków FOMC dotyczące stóp procentowych. Wynika z niego, że do końca roku może dojść jeszcze do cięć stóp o łącznie 50 pb., co jest zbieżne z oczekiwaniami inwestorów. W przyszłym roku stopy mogą być obcięte o łącznie 100 pb., a w 2026 r. o 50 pb.

Czytaj więcej

Główny ekonomista UBS Global Wealth Management: USA mają duże szanse na uniknięcie recesji

Dlaczego Fed obciął stopy procentowe?

Ostatnim razem Fed ciął stopy o pół punktu procentowego w 2008 r., czyli podczas globalnego kryzysu finansowego. Czy obecnie taka obniżka jest uzasadniona?

Analitycy wskazują na to, że Fed rozpoczął cykl luzowania polityki pieniężnej później, niż zrobiły to m.in.: Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Kanady czy Szwajcarski Bank Narodowy. Teraz to opóźnienie może próbować on nadrobić bardziej agresywnymi obniżkami stóp.

Czytaj więcej

Lagarde trzyma inwestorów w lekkiej niepewności

- Jeszcze w czerwcu decydenci widzieli przestrzeń do zaledwie jednej redukcji o 25 pb. Dobitnie pokazuje to, jak mocno zmieniło się w tym czasie postrzeganie kondycji amerykańskiej gospodarki. Przed kilkoma tygodniami na rynkach zapanował wręcz strach, że relatywnie długi na historycznym tle okres utrzymywania restrykcyjnej polityki pieniężnej zaczyna mocno uderzać w rynek pracy i grozi dotkliwą recesją. W rezultacie w Komitecie ds. Operacji Otwartego Rynku przeważyły głosy za odważnym krokiem, który nie daje podstaw do stawiania tez o panice wśród władz monetarnych – twierdzi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

- Decyzja o mocniejszym cięciu stóp procentowych to w zasadzie ogłoszenie wygranej z inflacją. Przedstawienie tego inaczej mogłoby oznaczać przyznanie się do błędu we wcześniejszej komunikacji. Niemniej nowy zestaw prognoz Fed wskazuje na to, że Fed zmienia nastawienie z inflacji na rynek pracy, co ma doprowadzić do dosyć agresywnej ścieżki obniżek stóp procentowych - ocenia Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB.

Czytaj więcej

Mocna obniżka Fed to ogłoszenie wygranej z inflacją
Gospodarka światowa
Świat wstrzymał oddech przed podwyżkami ceł
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka światowa
Trump podwyższy cłami ceny aut
Gospodarka światowa
Czy nowe cła Trumpa pogrążą Stany Zjednoczone i świat w kryzysie?
Gospodarka światowa
Inwestorzy boją się handlowego „dnia wyzwolenia”
Gospodarka światowa
Wall Street najgorsza wobec reszty świata od lat 80.
Gospodarka światowa
Czy spadnie sprzedaż amerykańskiej broni?