Euro 2024: Polska wygrywa z Austrią gospodarczy mecz 4:1

Piłkarsko obie drużyny zajmują podobne miejsce w rankingu FIFA - Austria jest 25. a Polska 26. A jaki byłby wynik takiego meczu, gdyby w szranki stanęły nie drużyny, a gospodarki obu krajów?

Publikacja: 21.06.2024 10:16

Trening reprezentacji Polski przed meczem z Austrią.

Trening reprezentacji Polski przed meczem z Austrią.

Foto: JOHN MACDOUGALL / AFP

Po wielu miesiącach, w których polska inflacja była jedną z najwyższych w Europie, teraz sytuacja uległa zmianie. – Inflacja HICP, wyliczana według jednolitej metodologii europejskiej, wyniosła w kwietniu w Polsce 2,8 proc., a w Austrii aż 3,3 proc. – przypomina Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro. I sędziuje meczowi, w którym grają obie gospodarki. – Polska ma niższa inflację i dlatego, podobnie jak w meczu z Holandią, obejmuje prowadzenie 1:0 – informuje.

Austria wyrównuje dzięki zamożności

Za najlepszy, choć nadal niedoskonały miernik zamożności krajów i społeczeństw uznaje się Produkt Krajowy Brutto na głowę mieszkańca. Jest to suma wytworzonych dóbr i usług w gospodarce podzielona przez liczbę obywateli danego kraju. Na koniec 2023 roku austriacki PKB na głowę mieszkańca wynosił 52250 euro i był to 5. najlepszy wynik w UE. Polski PKB był o 62 proc. niższy i wyniósł 19840 euro. Jednak realna różnica poziomu życia między Austrią i Polską jest mniejsza, co wynika z faktu, że wiele produktów i usług jest w Polsce tańsza. Eurostat publikuje wskaźnik rzeczywistej konsumpcji prywatnej AIC (Actual Individual Consumption), który lepiej obrazuje rzeczywiste zdolności nabywcze gospodarstw domowych zweryfikowane parytetem siły nabywczej. Dla Austrii wskaźnik ten wynosił 117 proc. średniej Wspólnoty, podczas gdy dla Polski to 86 proc. (dane za 2023 rok).

– Austria i jej obywatele są bogatsi od Polaków, więc zdobywa ekonomicznego gola i jest: 1:1 – komentuje Paweł Majtkowski.

Polska znów strzela gola - szybki rozwój

Polska gospodarka rozwija się w ostatnich latach szybciej od austriackiej. W roku 2023 polskie PKB wzrosło o 0,2 proc. podczas gdy austriackie skurczyło się o 0,8 proc. Według ostatnich prognoz Komisji Europejskiej także w kolejnych latach będzie podobnie. W 2024 roku Polska urośnie o 2,8 proc, podczas gdy Austria o 0,3 proc., a w 2025 będzie to odpowiednio wzrost o 3,4 i 1,6 proc.

Szybszy wzrost to kolejny gol dla biało-czerwonych i jest 2:1

Zarówno Austria jaki Polska legitymują się niskim bezrobociem. Bezrobocie w Polsce na koniec maja, według metodologii Eurostat, było drugim najniższym w całej UE i wynosiło 3 proc. Niższe bezrobocie jest tylko w Czechach, gdzie wynosi 2,7 proc. Bezrobocie w Austrii wynosi natomiast 4,7 proc.

W Polsce mniej osób pozostaje bez pracy wiec Austria traci kolejną bramkę i jest już 3:1.

Kolejne dwa gole - bezrobocie i giełda 

Austriacki indeks ATX, skupiający 20 najważniejszych firm z parkietu we Wiedniu, wzrósł od początku roku o 4,7. W tym samym czasie odpowiadający mu w Polsce WIG20 zwiększył wartość o 8,4 proc. Warto jednak zauważyć, że obie pobił amerykański indeks S&P500, który w tym samym okresie wzrósł aż 15,8 proc.

– Lepszy wynik giełdy w Warszawie oznacza, że Polska wygrywa w zestawieniu podstawowych danych ekonomicznych z wynikiem 4:1 – podsumowuje gospodarczy mecz analityk eToro.

Gospodarka światowa
W Niemczech efekt spadających cen producentów zaczyna zanikać
Gospodarka światowa
Rynek czeka na cięcie we wrześniu
Gospodarka światowa
Stopy EBC bez zmian. Rynek czeka na cięcie we wrześniu
Gospodarka światowa
Russell 2000 rozgrzał emocje inwestorów. Małe spółki śmielej dołączają do hossy
Gospodarka światowa
Szef Fedu sugeruje, że zbliża się obniżka stóp procentowych przed wyborami
Gospodarka światowa
J.D. Vance łączy Trumpa z Doliną Krzemową