Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 15:23 Publikacja: 19.06.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Według wyliczeń agencji Bloomberg obligacje państw zaliczanych do grona rynków wschodzących zyskały od początku czerwca średnio 1,7 proc. O wiele mocniej drożały papiery tych państw, które inwestorzy postrzegają jako bardzo ryzykowne. Dług Salwadoru zyskał w tym miesiącu 13 proc., Argentyny – 11 proc., Tunezji i Egiptu – prawie 10 proc., Boliwii – 7,5 proc., a Zambii oraz Nigerii – po prawie 7 proc. Czym można wytłumaczyć te skoki cen?
Część analityków twierdzi, że wzrosły nadzieje inwestorów na to, że niektóre ryzykowne kraje powrócą do ortodoksji ekonomicznej. Tak jest choćby w przypadku Turcji. Prezydent Recep Erdogan po niedawno wygranych wyborach mianował Mehmeta Simseka ministrem finansów a Hafize Gaye Erkan – nową szefową banku centralnego. Ta dwójka nominatów jest dobrze oceniana przez rynki. W Nigerii natomiast rentowności obligacji rządowych spadły, po tym jak prezydent Bola Tinubu pozwolił na osłabienie krajowej waluty, ograniczył dopłaty do paliw i zaczął wdrażać reformy fiskalne. Inwestorzy widzą możliwość pozytywnych zmian polityki gospodarczej nawet w Argentynie, gdzie w październiku odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas