Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W pobliżu dwuipółletniego dołka stabilizują się notowania złota, które w porównaniu z zanotowanym w czasie paniki po rosyjskiej inwazji na Ukrainę szczytem tracą 20 proc. We wtorek uncję żółtego metalu wyceniano na 1660 USD, czyli o 10 USD wyżej niż dzień wcześniej. W ostatnich miesiącach utrzymywanie się wzmożonych napięć geopolitycznych niewiele pomaga nieprzynoszącemu dodatkowego dochodu kruszcowi.
Wszystko dlatego, że zaostrzanie polityki przez Fed podnosi koszt alternatywny lokowania w nim kapitału, a ze względu na utrzymującą się w USA uporczywie podwyższoną inflację bank zaskakuje coraz bardziej jastrzębim podejściem. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy oczekiwania co do pułapu, na którym amerykańskie władze monetarne zakończą cykl podwyżek, poszły w górę o 1,5 pkt proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.