JP Morgan pobił prognozy analityków

Zysk netto JP Morgan Chase, drugiego pod względem wielkości amerykańskiego banku, w II kwartale 2009 roku wzrósł o 36 proc., licząc rok do roku, znacznie powyżej oczekiwań analityków

Publikacja: 16.07.2009 14:28

JP Morgan pobił prognozy analityków

Foto: AFP

Na wynik decydujący wpływ miały rekordowe wpływy z działalności inwestycyjnej.

W II kwartale zysk netto JP Morgan Chase zwiększył się do 2,7 mld dolarów zysku netto, z 2 mld w analogicznym okresie poprzedniego roku. W przeliczeniu na jedną akcję zysk zmniejszył się do 28 centów z 54 centów rok wcześniej z powodu rozwodnienia kapitału akcyjnego. Analitycy oczekiwali spadku do 5 centów na akcję.

Przychody banku wzrosły o 41 proc., licząc rok do roku, do 27,71 mld dolarów.

- To triumf Jamie Dimon'a (prezesa banku - red.) - uważa Charles Bobrinskoy, wiceprezes Ariel Investments z Chicago. - Dokonał spektakularnych wyników, kierując firmą w tak trudnych czasach - dodaje.

JP Morgan Chase nadal ma kłopoty z zadłużeniem klientów indywidualnych. Rezerwy na złe kredyty wzrosły do 9,7 mld dolarów z 4,29 mld dolarów rok wcześniej. Są jednak mniejsze niż w pierwszym kwartale tego roku, gdy wyniosły 10,07 mld dolarów.

Wyniki banku uratowała bankowość inwestycyjna. Zyski z transakcji na rynkach papierów wartościowych zwiększyły się ponad trzykrotnie, do 1,47 mld dolarów. Dzięki transakcjom na akcjach i obligacjach JP Morgan Chase, jako jedyny z pięciu największych amerykańskich banków, nie poniósł straty netto w żadnym z kwartałów od początku obecnego kryzysu finansowego.

Wiadomość o zyskach JPMorgan wsparła giełdy europejskie. O godzinie 12.59 paneuropejski indeks FTSEurofirst 300 zyskiwał 0,55 procent, a indeks europejskich blue chipów, Eurostoxx 50, zwyżkował o 0,77 procent. Wcześniej indeksy znajdowały się to pod kreską, to na plusie.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu