Na co poszły fundusze z TARP?

Ponad 80 proc. amerykańskich banków, które otrzymały pomoc finansową z kasy federalnej, uważa, że dzięki tym funduszom zwiększyły akcję kredytową bądź też zapobiegły jej spadkowi.

Publikacja: 20.07.2009 08:08

Na co poszły fundusze z TARP?

Foto: AFP

Neil Barofsky, specjalny inspektor Departamentu Skarbu w niedzielę ogłosil rezultaty ankiety przeprowadzonej w okresie od lutego do czerwca.

Wynika z niej też, że spośród 360 instytucji (w tej grupie są m. in. Bank of America, JP Morgan Chase, Wells Fargo) prawie 40 proc. wykorzystało część pieniędzy od państwa na wsparcie kapitałowe, by móc zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi stratami w przyszłości.

Specjalny inspektor nadzorujący wykorzystanie środków z TARP (Troubled Asset Relief Program) uzyskał informacje, że jedna trzecia banków część tych pieniędzy zainwestowała w papiery wartościowe bazujące na kredytach hipotecznych. Chodzi o instrumenty emitowane przez Fannie Mae i Freddie Mac. 14 proc. ankietowanych firm poinformowało, że pieniądze z TARP wykorzystały na spłatę zadłużenia, gdyż fundusze te były „najbardziej efektywne kosztowo”. 15 banków (4 proc.) środkami z TARP sfinansowało akwizycje, a w zdecydowanej większości chodziło o przejęcie banków na prośbę Federal Deposit Insurance Corp.

Celem ankiety było uzyskanie odpowiedzi na pytania nurtujące parlamentarzystów, polityków i komentatorów, którzy zastanawiają się jak banki wykorzystały pieniądze publiczne z programu o wartości kilkuset miliardów dolarów.

Barofsky w swoim raporcie rekomenduje szefowi Departamentu Skarbu, aby domagał się od banków korzystających ze środków publicznych okresowych sprawozdań na jakie cele przeznaczane są te pieniądze. Miałyby też informować, jakich przedsięwzięć nie mogłyby zrealizować bez pieniędzy z TARP.

Większość amerykańskich banków objętych ankietą przyznało, że nie wydziela pieniędzy uzyskanych z kasy publicznej z puli funduszy, którymi dysponują.

Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu