Chiny wyciągają świat z recesji

W III kwartale wartość zagranicznych inwestycji chińskich firm skoczyła o 190 proc., do 20,5 mld USD

Publikacja: 28.10.2009 08:55

Chiny wyciągają świat z recesji

Foto: PARKIET

Zagraniczne inwestycje chińskich firm wzrosły w III kwartale do 20,5 mld USD, a więc prawie trzykrotnie w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku – poinformowało wczoraj tamtejsze ministerstwo handlu.

Produkcja przemysłowa może wzrosnąć o 16 proc. w bieżącym kwartale, w porównaniu z 13,9 proc. we wrześniu – zapowiedział z kolei na konferencji prasowej w Pekinie Zhu Hongren, rzecznik ministerstwa przemysłu i technologii. To najnowsze dane potwierdzające wiodącą rolę Chin w raczkującym dopiero procesie wydobywania się światowej gospodarki z najgorszej od trzech pokoleń recesji.

[srodtytul]Zmniejszyć presję na juana[/srodtytul]

Inwestycje chińskich spółek dokonane poza granicami do końca września 2009 r. wyniosły 32,9 mld USD i były o 0,5 proc. większe niż w takim samym okresie przed rokiem. Również to zestawienie pokazuje, jak wyraźnie przyspieszyła chińska gospodarka w minionym kwartale, w porównaniu z I półroczem 2009 r., a zwłaszcza I kwartałem. W ubiegły czwartek urząd statystyczny w Pekinie poinformował, że w III kwartale chiński PKB wzrósł o 8,9 proc. w stosunku rocznym, w porównaniu z 7,9-proc. wzrostem w poprzednich trzech miesiącach i 6,1 proc. w I kwartale. Było to najsłabsze tempo wzrostu od 10 lat, a ekonomiści spodziewają się dalszego przyspieszenia w najbliższej przyszłości, co znowu zwiększa presję na aprecjację juana.

Aby osłabić tę presję chińscy politycy zachęcają m.in. tamtejszych przedsiębiorców, by zwiększali zagraniczne inwestycje. W gospodarce jest coraz więcej oznak stabilizacji – oświadczyła wczoraj na swojej stronie internetowej Krajowa Komisja Rozwoju i Reform, podkreślając jednocześnie skuteczność rządowego programu stymulacyjnego. – Chiński wzrost jest pewny i stabilny. Tamtejsi politycy spodziewają się więc rosnących nacisków na umocnienie juana i dlatego zachęcają spółki do inwestowania za granicą, aby przywrócić równowagę – powiedział Zhu Jianfang, ekonomista z pekińskiej firmy maklerskiej Citic Securities.

Kontrakty terminowe na juana notowane są obecnie najwyżej od 14 miesięcy, co zapowiada umocnienie kursu chińskiej waluty w najbliższym roku o 2,3 proc. w stosunku do dolara. Juan wzrósł o 21 proc. w ciągu trzech lat od decyzji z lipca 2005 r. o rezygnacji z utrzymywania sztywnego kursu chińskiej waluty. Jednak notowania juana od połowy ubiegłego roku praktycznie nie zmieniają się i rzecznik ministerstwa handlu powiedział wczoraj, że taki stabilny kurs będzie utrzymywany dopóki nie odżyje i znowu nie zacznie rosnąć eksport.

[srodtytul]Skazani na szybki wzrost[/srodtytul]

Spadek eksportu spowodowany załamaniem światowej gospodarki w połowie minionego roku był jedną z głównych przyczyn przeznaczenia przez chiński rząd 4 bilionów juanów na poprawę koniunktury (585 mld USD). Te olbrzymie środki uzupełnione rekordową akcją kredytową przeznaczono przede wszystkim na zwiększenie krajowego popytu, tak by choć częściowo zastąpił zanikający popyt zagraniczny.

I dopóki świat znowu nie zacznie masowo kupować chińskich towarów, rząd na pewno nie zrezygnuje ze stymulowania gospodarki, mimo jej wyraźnego przyspieszenia w III kwartale. – Tak naprawdę władze wpatrzone są tylko w jeden cel – utrzymanie stabilizacji społecznej i dlatego nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek spowolnienie – uważa Stephen Roach, szef Morgan Stanley Asia. Do zachowania tej stabilizacji potrzebny jest wzrost PKB o 8 proc. rocznie.

[ramka][b]Chińskie inwestycje[/b]

Kazachstan W październiku China Investment Corp. (CIC) za około 940 mln USD kupiła 11 proc. udziałów w spółce KazMunaiGas Exploration Production.Indonezja 23 września CIC za 1,9 mld USD kupiła obligacje indonezyjskiej firmy PT Bumi Resources, która jest czołowym producentem węgla w Azji.

Hongkong We wrześniu CiC za 850 mln USD kupiła udziały w firmie Noble Group z Hongkongu, która w skali światowej zajmuje się handlem surowcami rolniczymi, przemysłowymi i energetycznymi.

Afryka Inwestycje w Afryce w pierwszym półroczu wzrosły o 78,6 proc., do 875 mln USD. J.B.[/ramka]

Gospodarka światowa
W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.
Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie