Goldman prawie podwoił zyski

Dzięki rekordowym przychodom z handlu instrumentami finansowymi, bank Goldman Sachs w I kwartale niemal podwoił zyski, wyraźnie przebijając średnie prognozy analityków

Publikacja: 20.04.2010 15:06

Zysk netto banku Goldman Sachs wyniósł w pierwszych trzech miesiącach roku 3,5 mld USD

Zysk netto banku Goldman Sachs wyniósł w pierwszych trzech miesiącach roku 3,5 mld USD

Foto: AFP

Zysk netto giganta amerykańskiej bankowości inwestycyjnej wyniósł w pierwszych trzech miesiącach roku 3,5 mld USD (10,1 mld zł), czyli 5,6 USD w przeliczeniu na jedną akcję. To o 91 proc. więcej, niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się średnio rzecz biorąc, że zysk na jeden walor wyniesie 4,1 USD.

Przychody z obrotu instrumentami rynku pieniężnego, walutami i surowcami sięgnęły rekordowego poziomu 7,4 mld USD, co stanowi około 58 proc. całkowitych przychodów. Rok wcześniej było to 6,6 mld USD (70 proc.).

Ten rodzaj działalności był także katalizatorem wyników [link=http://www.parkiet.com/artykul/918712.html]Bank of America[/link] i [link=http://www.parkiet.com/artykul/917791.html]JPMorgan Chase[/link], dwóch największych pod względem aktywów amerykańskich banków, które raporty za I kwartał przedstawiły w ubiegłym tygodniu. Przychody z handlu na rynkach finansowych wyniosły w ich przypadku po około 5,5 mld USD.

Bankowość inwestycyjna – organizowanie i gwarantowanie emisji akcji oraz obligacji, a także doradztwo finansowe – zapewniła Goldmanowi przychody na poziomie 1,2 mld USD. To o 43 proc. więcej, niż w I kwartale 2009 r.

Tradycyjnie w przypadku Goldmana, słynącego z wysokich wynagrodzeń dla pracowników, duże zainteresowanie budzi kwota wyasygnowana na pensje i premie. Sięgnęła ona w I kwartale 5,5 mld USD, czyli 43 proc. przychodów. Rok wcześniej bank przeznaczył na ten cel 4,7 mld USD, co odpowiadało 50 proc. przychodów.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/918692.html]W ostatnich dniach o amerykańskim banki głośno jest głównie w związku ze stawianymi mu zarzutami, jakoby w przededniu kryzysu oszukiwał część klientów[/link]. Według amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych (SEC), odpowiednika polskiego KNF-u, Goldman Sachs sprzedawał inwestorom obligacje zabezpieczone kredytami hipotecznymi o najniższej wiarygodności (subrpime). Aktywa, na których papiery te bazowały, wybierać miał fundusz hedgingowy znanego inwestora Johna Paulsona, który spodziewał się, że czeka je przecena i grał na ich zniżkę.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos