Kraje G20 apelują o szybką pomoc dla Grecji

Podczas waszyngtońskiego spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych G20, kluczowych państw dla światowej gospodarki, dyskutowano o możliwości wprowadzenia globalnego podatku dla banków.

Publikacja: 26.04.2010 08:50

Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA

Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA

Foto: Bloomberg

Omawiano także problemy finansowe niektórych krajów europejskich borykających się z nadmiernym deficytem finansów publicznych, zwłaszcza Grecji.

Liderem przeciwników wprowadzenia globalnego podatku od zysków banków i wynagrodzeń ich menedżerów jest Kanada, której system finansowy wyjątkowo dobrze poradził sobie z kryzysem. Po drugiej stronie są Stany Zjednoczone. Prezydent Barack Obama i jego administracja liczą, że w ciągu dziesięciu lat z takiego podatku w USA uda się uzyskać 90 mld USD od banków, które skorzystały z pomocy państwa. Pieniądze zostałyby przeznaczone na spłatę udzielonego wsparcia.

– Próbujemy wprowadzić zasadę, aby tam, gdzie rządy są zmuszone do gaszenia pożarów, jak obecnie, kosztów takich operacji nie ponosili podatnicy. To prosty, uczciwy i podstawowy imperatyw – powiedział Timothy Geithner, sekretarz skarbu USA. Jego zdaniem jest „znaczące poparcie” dla specjalnego opodatkowania banków. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą czyniły to, czego wymaga ich interes, i może to się stać podstawą do podobnych działań w innych krajach.

Dominique Strauss-Kahn, szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, uważa, że USA zbyt szybko chcą zreformować system finansowy, a przecież musi to zostać skoordynowane z innymi państwami. Geithner ripostował, że proces ten w USA trwa już ponad rok i nie uważa, aby czyniono to w nadmiernym pośpiechu.

Ministrowie finansów G20 zaapelowali do państw Unii Europejskiej i MFW, aby jak najszybciej uruchomiono pomoc finansową dla pogrążonej w kryzysie Grecji. George Papaconstantinou, grecki minister finansów, rozmawiał o tym w Waszyngtonie z szefem MFW, prezesem Europejskiego Banku Centralnego Jeanem-Claude’em Trichetem oraz Olli Rehnem, komisarzem Unii Europejskiej zajmującym się gospodarką i kwestiami walutowymi.

Ten ostatni uważa, że pakiet pomocy dla Grecji zostanie zatwierdzony na początku maja. 19 maja Grecja musi wykupić obligacje o wartości 8,5 mld euro. Europejscy bankowcy nie obawiają się, że problemy, z jakimi boryka się Grecja, mogą dotknąć też Hiszpanii i Portugalii. – Hiszpania to nie Grecja – zapewniał Trichet, a Christian Noyer, szef Banku Francji, jest przekonany, że sytuacja innych państw nie ma nic wspólnego z położeniem Grecji.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel