W Europie Środkowej o połowę więcej fuzji

Wartość fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodniej będzie w tym roku o połowę większa niż w ubiegłym – przewiduje raport Raiffeisen Investment

Publikacja: 04.11.2010 07:09

Raiffeisen Investment przewiduje, że w tym transakcje fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodni

Raiffeisen Investment przewiduje, że w tym transakcje fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodniej będą opiewały na 65 mld euro

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

Tak widoczne ożywienie w segmencie fuzji i przejęć jest wynikiem stosunkowo szybkiego wychodzenia gospodarek tego regionu z recesji, a także wciąż niskiej rynkowej wyceny wielu spółek – uważa Heinz Sernetz, członek zarządu Raiffeisen Investment.

[srodtytul]Ry­nek szyb­ko wy­cho­dzi z za­ła­ma­nia [/srodtytul]

Wzrost aktywności na tym rynku jest także naturalnym rezultatem jego rozmiarów, bo rozciąga się ten rejon od Bałtyku po Bałkany, a zalicza się do niego także Rosję i Ukrainę. Łączna wartość fuzji i przejęć wzrośnie w tym roku w Europie Środkowej i Wschodniej do 65 mld euro z historycznie niskiego poziomu 43 mld euro w 2009 r.

W wyniku globalnego kryzysu finansowego rynek fuzji i przejęć załamał się w tym rejonie i wartość takich transakcji była w ub. r. o 72 proc. mniejsza niż 154,5 mld euro odnotowane w rekordowym pod tym względem 2007 r.

[srodtytul]Ważna ro­la przy­spie­szo­nej pry­wa­ty­za­cji[/srodtytul]

Po kryzysie rządy wielu krajów przystąpiły do sprzedaży udziałów w państwowych przedsiębiorstwach. Raport Raiffeisena wymienia w tym kontekście m.in. Ukrtelecom, Telekom Serbija i PKT JSC, a także polską Eneę. – Sama Polska zamierza w 2010 r. pozyskać z tego tytułu ponad 8 mld USD, by zredukować deficyt budżetowy przed przyjęciem euro – głosi raport austriackiego banku, który prowadzi działalność w 17 dawnych państwach komunistycznych.

564 transakcje fuzji i przejęć przeprowadzone w tym rejonie od początku roku – więcej niż w całym 2009 r. – opiewają łącznie na 59,5 mld euro. Raiffeisen Investment w pierwszym półroczu br. był liderem tego rynku. Doradzał przy przeprowadzeniu 10 transakcji o łącznej wartości 5,48 mld euro. Na drugim miejscu uplasował się Goldman Sachs z trzema transakcjami o wartości 5,25 mld euro.

[srodtytul]Wciąż duży dystans do odrobienia[/srodtytul]

Europa Wschodnia razem z Rosją ma średni PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca stanowiący zaledwie 20 proc. średniego poziomu tego wskaźnika dla Stanów Zjednoczonych i 25 proc. dla strefy euro, przy podobnej liczbie ludności we wszystkich trzech rejonach sięgającej 300 mln. – Jednym ze źródeł szybszego tempa wzrostu jest dążenie tych krajów do osiągnięcia zachodnich standardów rozwoju gospodarczego – piszą autorzy cytowanego raportu Raiffeisena.

Bank przewiduje, że w przyszłym roku tempo wzrostu PKB w Europie Środkowej i Wschodniej wyniesie 3,2 proc. w porównaniu z 1,4 proc. w USA i 1,2 proc. w strefie euro.

Większość transakcji fuzji i przejęć obejmuje spółki z czterech branż: energetyki, telekomunikacji, technologii i produkcji towarów konsumpcyjnych. Raiffeisen przewiduje, że nadal wiodącą rolę w tym segmencie rynku będą odgrywały Polska, Rosja i zachodnie Bałkany. Na przykład rząd Słowenii chce pozyskać 1 mld euro za udziały w banku Nova Ljubljanska.

[ramka][b]65 mld euro[/b] - taka ma być w tym roku wartość transakcji fuzji i przejęć w naszym regionie

[b]154 mld euro [/b]- taka jest rekordowa wartość fuzji i przejęć w naszym rejonie. Pochodzi z 2007 roku

[b]564 umowy[/b] - tyle transakcji fuzji i przejęć zawarto od początku roku w Europie Środkowej i Wschodniej[/ramka]

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.