Wzrost większy, niż oczekiwano

Pro­dukt kra­jo­wy brut­to Ja­po­nii wzrósł w trze­cim kwar­ta­le (wg tzw. da­nych zan­nu­ali­zo­wa­nych) o 3,9 proc., po­nad dwa ra­zy szyb­ciej niż kwar­tał wcze­śniej.

Publikacja: 16.11.2010 06:37

Wzrost większy, niż oczekiwano

Foto: GG Parkiet

Tak do­bry wy­nik go­spo­dar­ka za­wdzię­cza wzro­sto­wi wy­dat­ków kon­sump­cyj­nych.

Wy­dat­ki te, ma­ją­ce oko­ło 60 proc. udzia­łu w PKB, zwięk­szy­ły się na ty­le, że obro­ni­ły wzrost przed sil­nym je­nem i spad­kiem eks­por­tu, któ­re to czyn­ni­ki mo­gą być bar­dziej od­czu­wal­ne w?bie­żą­cym kwar­ta­le. Ja­poń­czy­cy z za­pa­łem przy­stą­pi­li do ku­po­wa­nia pa­li­wo­osz­częd­nych sa­mo­cho­dów przed wy­ga­śnię­ciem rzą­do­we­go pro­gra­mu sty­mu­la­cyj­ne­go, a pa­la­cze ma­ga­zy­no­wa­li pa­pie­ro­sy przed 1?paź­dzier­ni­ka, kie­dy za­czął obo­wią­zy­wać pod­wyż­szo­ny po­da­tek od wy­ro­bów ty­to­nio­wych.

Kwar­tał wcze­śniej wzrost PKB wy­no­sił 1,8 proc., a me­dia­na pro­gnoz eko­no­mi­stów an­kie­to­wa­nych przez Blo­om­ber­ga dla trze­cie­go kwar­ta­łu wy­no­si­ła 2,5 proc. – Ja­poń­czy­cy nie ma­ją co sza­leć z ra­do­ści z po­wo­du lep­szych, niż ocze­ki­wa­no da­nych za trze­ci kwar­tał – ostrze­ga Su­su­mu Ka­to, głów­ny eko­no­mi­sta w to­kij­skim biu­rze Cre­dit Agri­co­le. – W bie­żą­cym kwar­ta­le spo­dzie­wa­ne jest zna­czą­ce spo­wol­nie­nie tem­pa wzro­stu. Nie bę­dą już dzia­ła­ły rzą­do­we pro­gra­my za­chę­ca­ją­ce do za­ku­pów, na­to­miast za­cznie być od­czu­wal­ny wpływ sil­ne­go je­na – wy­ja­śnia.

Wy­dat­ki go­spo­darstw do­mo­wych by­ły o 1,1 proc. więk­sze niż w po­przed­nim kwar­ta­le. Na wzrost kon­sump­cji po­za pro­gra­ma­mi rzą­do­wy­mi mia­ła też wpływ po­go­da. Te­go­rocz­ne la­to by­ło w Ja­po­nii naj­bar­dziej upal­ne od po­nad 100 lat, co zwięk­szy­ło po­pyt na przy­kład na kli­ma­ty­za­to­ry.

Więk­sze wy­dat­ki na ryn­ku we­wnętrz­nym zrów­no­wa­ży­ły wol­niej­szy wzrost po­py­tu za gra­ni­cą. Eks­port net­to nie zmie­nił się w po­rów­na­niu z II kwar­ta­łem, przy czym sprze­daż za gra­ni­cę wzro­sła dwu­krot­nie wol­niej niż w po­przed­nich trzech mie­sią­cach. Wy­dat­ki przed­się­biorstw wzro­sły w mi­nio­nym kwar­ta­le o?0,8 proc., a z in­ne­go opu­bli­ko­wa­ne­go wczo­raj ra­por­tu wy­ni­ka, że spół­ki pla­nu­ją zwięk­sze­nie in­we­sty­cji.

Naj­więk­szym za­gro­że­niem dla na­pę­dza­nej eks­por­tem ja­poń­skiej go­spo­dar­ki jest naj­moc­niej­szy od 15 lat kur­su je­na do do­la­ra. Zmu­si­ło to wie­le spół­ek do ob­ni­że­nia pro­gnoz te­go­rocz­ne­go zy­sku, bo na­wet je­śli sprze­da­ją za gra­ni­cą ty­le sa­mo swo­ich wy­ro­bów lub wię­cej, to do­sta­ją za to mniej je­nów. Uprze­dzi­ły o tym ostat­nio m.in. Nik­kon, Sharp i?To­yo­ta. Nie­mal wszy­scy są zgod­ni co do te­go, że spo­wol­ni to wzrost ja­poń­skiej go­spo­dar­ki, ale więk­szość eko­no­mi­stów nie spo­dzie­wa się tam po­wro­tu do re­ce­sji.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.