Estonia – ostatnia akcesja do strefy?

Wraz z nowym rokiem europejska waluta zastąpi w Estonii koronę. Na dalsze rozszerzanie eurolandu się nie zanosi

Publikacja: 30.12.2010 07:04

Estonia 1 stycznia 2011 roku zastępuje koronę euro

Estonia 1 stycznia 2011 roku zastępuje koronę euro

Foto: AFP

Estonia jest kolejnym państwem naszego regionu (po Słowenii i Słowacji) wstępującym do strefy euro. Jest również pierwszym krajem zdobywającym się na ten krok od wybuchu kryzysu zadłużeniowego w eurolandzie. W przeddzień przyjęcia wspólnej waluty poparcie dla wejścia Estonii do strefy euro jest jednak zaskakująco duże.

W sondażach przekracza 50 proc. Estończyków nie zraża nawet to, że wchodzą do eurolandu akurat wtedy, kiedy przechodzi on ciężki kryzys, ani to, że w związku z akcesją rząd będzie musiał wygospodarować 800 mln euro składki na europejski mechanizm stabilności finansowej. – Estonia została zaproszona na ślub, ale przybyła na pogrzeb – skomentował tę sytuację Andres Arrak, ekonomista z Manior Business School w Tallinie.

[srodtytul]Determinacja Tallina[/srodtytul]

Analitycy wątpią w to, że w przewidywalnej przyszłości dojdzie do kolejnego rozszerzenia eurolandu. – Po akcesji Estonii do strefy euro minie wiele lat, zanim następny kraj przyjmie wspólną walutę. Strefa przechodzi przecież bardzo poważny kryzys, potrzebuje reform strukturalnych i nie wiadomo, jak będzie funkcjonowała za kilka lat.

Mogła sobie pozwolić na przyjęcie Estonii, bo to bardzo mała gospodarka, która będzie miała niewielki wpływ na resztę eurolandu – mówi „Parkietowi” Lars Christensen, ekonomista z Danske Banku. Estonia jest już i tak mocno zintegrowana z rynkami eurolandu. 90 proc. pożyczek dla sektora prywatnego jest tam denominowanych w euro. Kurs korony, dotychczasowej waluty kraju, był od 1992 r. sztywno powiązany z marką niemiecką, a później z euro.

Sztywny kurs korony był zresztą jedną z przyczyn tego, że estońska gospodarka przeżyła w zeszłym roku najgłębszą recesję od odzyskania niepodległości. Jej PKB spadł wówczas aż o 13,9 proc. Wielu ekonomistów spodziewało się, że Estonia będzie w końcu zmuszona zdewaluować swoją walutę (co pomogłoby eksporterom). Tak się jednak nie stało. Kraj wyszedł już z recesji. Co więcej, może się pochwalić najniższym (8 proc. PKB) długiem publicznym w Unii.

[srodtytul]Polityka przeważyła[/srodtytul]

Talliński rząd zapewnia, że przyjęcie euro przyspieszy wzrost gospodarczy i zapewni krajowi stabilność. – Bezpośrednie skutki tego kroku są bardzo niepewne. Euro wyeliminuje ryzyko kursowe, ale nie wiadomo, ile poza tym Estonia zdoła na nim skorzystać. Dotąd tej gospodarce, mimo kryzysu w strefie euro, udało się uniknąć wstrząsów fiskalnych i monetarnych. Akcesja dla eurolandu jest zresztą dla estońskiego rządu bardziej wyborem geopolitycznym niż ekonomicznym. Tak jak członkostwo w NATO ma ona wiązać Estonię z Zachodem i stanowić jedno z zabezpieczeń przed rosyjskim niebezpieczeństwem – mówi Christensen.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.