Kosztowna katastrofa wycieczkowca Costa Concordia

Zatonięcie statku Costa Concordia może kosztować firmę Carnival nawet 95 mln dolarów. Akcje firmy zniżkowały rano na giełdzie w Londynie 18 proc.

Publikacja: 16.01.2012 10:38

Luksusowy wycieczkowiec Costa Concordia osiadł na mieliźnie u wybrzeży Toskanii

Luksusowy wycieczkowiec Costa Concordia osiadł na mieliźnie u wybrzeży Toskanii

Foto: AFP

Costa Concordia w piątek przewrócił się u wybrzeży Toskanii po uderzeniu o skały. Katastrofa kosztowała życie sześciu osób, wciąż nieznany jest los 16. Statek był ubezpieczony na około 512 mln dolarów przez trzy firmy ubezpieczeniowe Assicurazioni Generali SpA, RSA Insurance Group Plc oraz XL Group Plc.

Na pokładzie olbrzymiego wycieczkowca, który wyruszył w rejs po Morzu Śródziemnym, były 4232 osoby z 62 krajów. Właściciel statku, spółka żeglugowa z Genui "Costa Crociere", nazwała wypadek „wstrząsającą tragedią" i złożyła kondolencje rodzinom ofiar.

- Statek będzie wycofany z eksploatacji do końca naszego roku fiskalnego, jeśli nie dłużej – napisano w oświadczeniu. Firma poinformowała w komunikacie, że spodziewa się strat w wysokości 85-95 mln dolarów.

- Zatonięcie statku przyniesie  negatywne krótkoterminowe skutki w całym sektorze - powiedział agencji Bloomberga Wyn Ellis, analityk Numis Securities w Londynie. - Costa Concordia  jest ważną marką na  rynku europejskim, który prawdopodobnie zostanie najbardziej dotknięty skutkami katastrofy – dodał Ellis.

"Costa Concordia" – pływający luksusowy hotel z basenami, kinami i dyskoteką – znajdował się w drodze z portu Civitavecchii w pobliżu Rzymu do Savony. Armatorem statku zbudowanego w latach 2004-2005 kosztem 450 mln euro, jest koncern Carnival, potentat na rynku rejsów wycieczkowych.

Obecna katastrofa nie jest pierwszym wypadkiem „Costy Concordii". W 2008 r. podczas wchodzenia podczas sztormu do portu w Palermo statek staranował umocnienia portowe.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?