Fałszerze w odwrocie

Europejski Bank Centralny w ubiegłym roku wycofał z obrotu 606 tys. sfałszowanych banknotów euro. To o 19,3 proc. mniej, niż rok wcześniej

Publikacja: 16.01.2012 13:51

Prawdopodobieństwo natknięcia się na falsyfikat jest największe w przypadku banknotów o nominałach 2

Prawdopodobieństwo natknięcia się na falsyfikat jest największe w przypadku banknotów o nominałach 20 i 50 euro

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

To kontynuacja tendencji, zauważonej w 2010 r. Wówczas EBC przechwycił 751 tys. podrobionych banknotów, o niemal 13 proc. mniej, niż w 2009 r. Ale w samym drugim półroczu 2011 r., liczba wykrytych falsyfikatów nieco wzrosła w porównaniu z pierwszym: z 296 do 310 tys.

Frankfurcka instytucja nie wyjaśniła, dlaczego liczba wycofywanych podróbek euro maleje. Teoretycznie może to być zarówno efekt niższej skuteczności w ich wykrywaniu, jak i spadku popularności tej waluty wśród fałszerzy. Jedna z hipotez sugeruje, że wspólną unijną walutę coraz trudniej jest podrabiać, bo mieszkańcy państw zachodniej Europy dobrze zapoznali się z wyglądem oryginalnych banknotów. Z kolei nowe kraje członkowskie strefy euro, gdzie relatywnie łatwo byłoby wprowadzić do obiegu fałszywki, są niewielkie.

Całkowita pula banknotów euro w obiegu w drugim półroczu ub.r. wynosiła średnio 14,4 mld, a więc skala fałszerstw pozostaje znikoma – podkreślił EBC, który dane na temat fałszerstw publikuje dwa razy do roku.

Prawdopodobieństwo natknięcia się na falsyfikat jest największe w przypadku banknotów o nominałach 20 i 50 euro. W drugiej połowie 2011 r., te pierwsze odpowiadają za 47,6 proc. wszystkich wykrytych podróbek, drugie zaś za 32,5 proc.

Udział banknotów o nominale 50 euro w wycofywanych przez EBC z obiegu falsyfikatach systematycznie maleje. Jeszcze w pierwszej połowie 2010 r. był on większy, niż udział banknotów o nominale 20 euro.

Z danych EBC, publikowanych dwa razy do roku, wynika, że w drugim półroczu ub.r. 97,5 proc. sfałszowanych banknotów wykryto na terenie eurolandu, 2 proc. w innych krajach UE, a tylko 0,5 proc. w innych regionach świata.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?