Nową globalną rundę luzowania polityki pieniężnej rozpoczął w kwietniu Bank Japonii, który zdecydowanie zwiększył skup obligacji skarbowych za wykreowane pieniądze. Poskutkowało to wyraźnym osłabieniem jena, co zaniepokoiło kraje, które prowadzą bardziej restrykcyjną politykę pieniężną i narażają się przez to na aprecjację swoich walut. Tak ekonomiści tłumaczyli niedawne obniżki stóp procentowych w Korei Południowej i Australii, a także interwencje nowozelandzkiego banku centralnego na rynku walutowym. Z powodu słabnących gospodarek w maju na obniżkę stóp procentowych zdecydowały się też m.in. banki centralne strefy euro, Polski i Indii.
Zarówno Narodowy Bank Polski, jak i Bank Rezerw Indii wymieniane są wśród instytucji, które przypuszczalnie zetną koszt kredytu jeszcze bardziej. – Większość banków centralnych, które są w polu naszego zainteresowania, nadal skłania się raczej ku luzowaniu. Przy takim nastawieniu nawet lekko rozczarowujące dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego i inflacji mogą być zapalnikiem dalszego łagodzenia polityki pieniężnej – wskazuje Joachim Fels, główny ekonomista banku Morgan Stanley.
Inwestorów szczególnie interesuje jednak to, czy do nowej rundy łagodzenia polityki pieniężnej przyłączy się amerykańska Rezerwa Federalna. Tym bardziej że ostatnie decyzje Banku Japonii i Europejskiego Banku Centralnego już wywierają presję aprecjacyjną na dolara. Szef Fedu Ben Bernanke, który w piątek przemawiał na konferencji w chicagowskim oddziale tej instytucji, nie odniósł się jednak do tej kwestii. Jego przemówienie dotyczyło głównie nadzoru nad sektorem finansowym. Rozczarowało to inwestorów, którzy spodziewali się wyjaśnień po tym, jak po ostatnim posiedzeniu, z przełomu kwietnia i maja, decyzyjny organ Fedu (FOMC) zasygnalizował, że zwiększenie skali ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) nie jest wykluczone. Ze sprawozdań z poprzednich posiedzeń FOMC wynikało bowiem, że członkowie tego gremium spierają się raczej o to, kiedy trzecią rundę tego programu, rozpoczętą we wrześniu ub.r., należy zakończyć.