Pięciu ekspertów wskazało po jednej spółce z zagranicznej giełdy, która ich zdaniem warta jest uwagi. Każdy podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami:
Poprawiająca się koniunktura na węgierskim parkiecie zachęca do poszukiwania spółek z indeksu BUX, które wykazują się aktywnymi sygnałami kupna. A takowe widać na wykresie spółki CIG Pannonia, i to w ujęciu zarówno dziennym jak i tygodniowym. W drugiej połowie lutego nastąpił powrót ceny spod prostokąta do jego wnętrza, co aktywowało strukturę INOUT z zasięgiem sięgającym ku kilkuletnim szczytom. Obecnie papier testuje górne ograniczenie kanału spadkowego, z którego wybicie dałoby kolejny argument do tego, aby oczekiwać ruchu powyżej pułapu 270 HUF. Na korzyść byków przemawia także układ odwróconej głowy z ramionami, który generuje mniejszy zakres ruchu niż INOUT, lecz najważniejsze jest to, że kierunki predykcji są ze sobą zbieżne. Problem pojawiłby się wówczas, gdyby kurs spółki zszedł poniżej 180-175 HUF - tego typu słabość należałoby odczytać jako sygnał sprzedaży.
Pod koniec kwietnia poznamy wyniki jednego z liderów branży technologicznej. Apple to spółka, której notowania od dwóch lat rosną w tempie wykładniczym. Nowe produkty i usługi, dynamicznie rozwijana sieć salonów i przede wszystkim gigantyczne pokłady gotówki, które spółka trzyma w różnych miejscach na świecie sprytnie imając się od kontaktu z amerykańskim urzędem skarbowym. Poza tym Apple zdecydował się na emisję obligacji nominowanych w euro na kwotę 2,8 mld euro, co w obliczu niemal pewności niskich stóp procentowych w strefie euro na dłuższy czas stwarza korzystne warunki finansowania. Ta decyzja powinna wpłynąć na finansowe przepływy pieniężne spółki w najbliższych latach.
Szybki rzut oka na wykres pozwala jednak zauważyć, że w ostatnich tygodniach notowania doświadczyły korekty i obecnie poruszają się tuż przy górnym ograniczeniu kanału trendowego. Może to być spowodowane mieszanymi odczytami makroekonomicznymi z amerykańskiej gospodarki oraz niepewnością co do nachodzącego sezonu wyników, który dotknął nawet globalnego Apple – rynkowy konsensus przewiduje spadek przychodów i EPS w I kwartale tego roku odpowiednio o 17 i 18 proc. Negatywny sentyment po publikacji wyników nie powinien utrzymywać się długo, a notowania znajdą solidne wsparcie w pobliżu poziomu 119,5 USD oraz dolnego ograniczenia kanału trendowego.
Kurs akcji wydaje się kończyć korektę spadkową – ostatni duży biały korpus ma optymistyczną wymowę, zwłaszcza, że ostatnim dwóm/trzem świecom towarzyszy wzrost wolumenu obrotów. Ponadto od dołu cenę w górę stara się „wypchnąć" zwyżkująca średnia ruchoma 13-sesyjna. Cena zbliża się do górnej wstęgi Bollingera – jej przebicie w górę oznaczałoby wzrost ryzyka inwestycyjnego, a z drugiej strony stanowiłoby potwierdzenie fali wzrostowej. Aprecjację ceny uzupełniają wskazanie kupna na ROC, a MACD i Stochastic wyraźnie zakręciły do swoich średnich ruchomych (oczekiwane wskazanie kupna, które stanowiłoby potwierdzenie zakończenia korekty spadkowej). Wskaźnik Akumulacja / Dystrybucja sygnalizuje lekką przewagę popytu nad podażą. Kolejny target price, wynikający z zasięgu Fibonacciego to poziom 67 euro. Stop loss to 57,2 euro