W marcu banki pożyczyły w podobnej operacji 98 mld euro, a od początku realizacji tego programu trafiło do nich ponad 380 mld euro.

Program o nazwie Targeted Longer-Term Refinancing Operations został ogłoszony przed rokiem przez szefa EBC Mario Draghiego jako część pakietu poczynań tej instytucji mających wesprzeć gospodarkę i ożywić inflację. Wprawdzie na początku tej akcji jej wpływ na gospodarkę był niewielki, a teraz przyćmiewa ją tzw. ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej, ale program ten nadal jest sygnałem gotowości banków do wspierania lokalnego wzrostu nowymi kredytami.

– Banki mają ekonomiczną zachętę do uczestnictwa w tym programie, jeśli chcą zrefinansować wierzytelności lub rozwinąć działalność właśnie poprzez zwiększenie akcji kredytowej – powiedział Giuseppe Maraffino, analityk z londyńskiego biura Barclaysa. – Dowodzą tego duże rozmiary marcowego w nim uczestnictwa mimo równoczesnego rozpoczęcia skupowania obligacji w ramach programu stymulowania wzrostu, na co EBC co miesiąc przeznacza 60 mld euro – dodał.

Od marca EBC oferuje bankom komercyjnym środki przy głównej stopie refinansowej w wysokości 0,05 proc., a więc obniżonej o 10 pkt bazowych w porównaniu z pierwszymi dwiema turami tej operacji. Jest ona przeprowadzana co kwartał, a wszystkie pożyczki mają termin spłaty do września 2018 r. Nadmierną płynność finansową szacuje się obecnie w strefie euro na 332 mld euro w porównaniu z 71 mld w listopadzie.