Chiny: Rynek nadal dołuje

Weekendowe starania chińskich władz – komisji nadzoru i banku centralnego – nie zdołały powstrzymać spadków na tamtejszych giełdach.

Publikacja: 08.07.2015 06:00

Zdaniem wielu analityków właśnie dlatego, że była to nieskrywana interwencja państwa, w warunkach rynkowych absolutnie niedopuszczalna.

W rekordowym tempie do wyprzedaży akcji chińskich spółek przystąpili zagraniczni inwestorzy w Hongkongu, wykorzystując niedawne częściowe połączenie tamtejszego rynku z Szanghajem. Zagranica we wtorek sprzedała papiery za netto 10,3 mld juanów, po sprzedaży 13,7 mld juanów w poniedziałek, kiedy zaczęła się sterowana przez rząd interwencja państwowych firm finansowych.

Indeks spółek z kontynentalnych Chin notowanych w Hongkongu stracił 3,3 proc., a od ostatniego szczytu ponad 20 proc. i znalazł się w strefie bessy. Shanghai Composite spadł na zamknięciu wtorkowej sesji o 1,3 proc., a na jedną rosnącą akcję przypadało 16 spadających.

Ale nawet po tych spadkach sięgających 30 proc. średni C/Z dla giełd w Szanghaju i Shenzhen wynosi 56 i jest prawie trzy razy wyższy niż dla spółek z amerykańskiego S&P 500.

Do 12 czerwca akcje chińskich spółek drożały przez prawie rok, z czego oczywiście ich emitenci i posiadacze byli zadowoleni. Od kiedy zaczęły się spadki, aż 702 firmy z Szanghaju i Shenzhen – prawie jedna czwarta notowanych – złożyły wnioski o wstrzymanie notowań ich papierów.

Coraz większe są obawy, że wiele firm będzie próbowało uciec z tak niespokojnego rynku. W ciągu trzech tygodniu wartość notowanych w Chinach spółek spadła o 3,2 bln USD. Pogorszenie koniunktury, nawet tak gwałtowne, jest powodem niewystarczającym do zawieszenia notowań. Wnioski o wstrzymanie obrotu firmy uzasadniają więc m.in. restrukturyzacją czy planowanymi emisjami.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel