Goldman Sachs też gra w ciemno

Nowojorski gigant inwestycyjny kusi zarządzających funduszami, którzy chcieliby ukryć swoje transakcje przed czujnym okiem europejskiego nadzorcy, zwłaszcza zaś ceny.

Publikacja: 10.04.2018 12:31

Goldman Sachs też gra w ciemno

Foto: Bloomberg

GS stworzył specjalną platformę umożliwiającą inwestorom zakup i sprzedaż akcji podczas periodycznie odbywających się aukcji bez ujawniania szczegółów transakcji innym uczestnikom rynku.

Goldman Sachs jest pierwszym bankiem, który zdecydował się na taki krok. „Ten produkt umożliwi naszym klientom handel w uczciwym, wielostronnym i przejrzystym środowisku", napisał w e-mailu David Shrimpton, dyrektor zarządzający tego banku".

Taką usługę jeszcze w tym miesiącu zamierza zaoferować również szwajcarska UBS Group.

Niektóre giełdy zaoferowały ją wcześniej, a największy dark pool (ciemny basen) zaaranżowany przez CBOE Global Markets, konkuruje z produktami Investment Technology Group Inc. i Turquoise, należącego do London Stock Exchange Group.

W przeciwieństwie do normalnego handlu giełdowego aukcje w ciągu dnia są przerywane i wznawiane. Zarządzający składają zlecenia, które czekają aż pojawi się wystarczająco dużo ofert by można było przeprowadzić przetarg. Oferty utrzymywane są w tajemnicy do momentu rozpoczęcia aukcji by nie mogły wpływać na notowania na rynku publicznym.

W Unii Europejskiej wprowadzono ograniczenia dla dark pools pod presją giełd. Skarżyły się one , iż tego rodzaju handel jest szkodliwy dla rynku publicznego.

Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu