Indeks Nasdaq Composite zaczął piątkową sesję od nieznacznych zwyżek, po tym jak dzień wcześniej ustanowił nowy rekord. Od początku roku zyskał 13 proc., a przez ostatnich 12 miesięcy wzrósł o prawie 25 proc. Zostawił więc w tyle indeks S&P 500, który zyskał w tym czasie odpowiednio prawie 5 i 14,5 proc. (A i tak za ponad połowę tegorocznych zwyżek S&P 500 odpowiadały wielkie spółki technologiczne). Akcje Amazonu, Facebooka, Alphabetu (Google'a) i Netfliksa biły niedawno rekordy. Od początku roku Netflix zyskał aż 115 proc., Amazon prawie 54 proc., Facebook 17 proc., a Alphabet 14 proc. Hossa w branży technologicznej jest wciąż mocno rozgrzana, a obawy przed wojnami handlowymi nie zdołały zniechęcić inwestorów do kupowania papierów z tego sektora.
Kontynuacja euforii
– Sektorowi pomaga to, że te spółki są jak na razie postrzegane jako bardziej odporne na problemy związane z wojną handlową. Na rynku panuje odczucie, że negocjacje zostaną wznowione, a między USA i Chinami dojdzie do jakiegoś kompromisu. To może wydawać się naiwne, ale takie jest przekonanie rynku – twierdzi Quincy Krosby, strateg z amerykańskiej firmy Prudential Financial.
Czytaj także: FAANG połyka Nasdaq Composite
Jim Cramer, rynkowy guru prowadzący program „Mad Money" w telewizji CNBC, zauważa, że akurat spółki z grupy FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet) miały jak dotąd małą ekspozycję na chińskim rynku. Facebook i Netflix są tam wręcz blokowane. Wojna handlowa USA z Chinami im więc nie szkodzi. – Wszystkie cztery są przypadkowo „antychińskimi" spółkami, a to jest idealne dla rynku – zauważa Cramer. Wskazuje on również, że spółki FANG są odporne na inflację oraz wyższe stopy procentowe.
David Kostin, główny strateg ds. amerykańskiego rynku akcji w Goldman Sachs, spodziewa się, że wielkie spółki technologiczne nadal będą w tym roku mocno zyskiwały. Sprzyja im szybki wzrost sprzedaży. Kostin zaleca więc, by przeważać w portfelu spółki technologiczne. Zastrzega jednak, że wiele z tych firm osiąga pokaźną część przychodów w Chinach – np. Apple 22 proc., NVIDIA 56 proc., a Qualcomm 69 proc. Kostin jest jednak przekonany, że wojna handlowa nie zaostrzy się na tyle, by zagrozić hossie.