Niebezpieczne samozadowolenie na rynkach

Rynki finansowe niezbyt poważnie traktują zagrożenie jakie wywołana przez USA wojna handlowa stwarza dla globalnej produkcji i wartości aktywów. Taką opinię, według Bloomberga, słychać coraz częściej.

Publikacja: 17.07.2018 12:07

Niebezpieczne samozadowolenie na rynkach

Foto: AFP

W tej kwestii w poniedziałek głos zabrał też Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który ostrzegł, że wojna handlowa może kosztować światową gospodarkę 430 miliardów dolarów.  Larry Fink, prezes giganta inwestycyjnego Blackrock i inni inwestorzy  obawiają się, że konflikt handlowy zaszkodzi obecnemu otoczeniu ekonomicznemu charakteryzującemu się niską zmiennością kursów akcji i stóp procentowych oraz  osłabi wzrost gospodarczy.

Paul Tudor Jones, założyciel funduszu hedgingowego Tudor Investment Corp.,  dorzuca do tego niebezpieczeństwo wzrostu kosztów zaciągania kredytów i deficytów w Stanach Zjednoczonych.

Fink przewiduje, że ceny akcji spadną o 10-15 proc. jeśli administracja Trumpa zwiększy cła na import z Chin o kolejne 200 mld dolarów.

Stephen Jen, prezes funduszu hedgingowego Eurizon SLJ Capital , były ekonomista MFW, Banku Światowego i Fedu spodziewa się jednak, że do września w relacjach amerykańsko-chińskich zostanie osiągnięty  kompromis.

Niemniej twierdzi on, że płaska krzywa rentowności sygnalizuje, iż zaostrzanie polityki pieniężnej przez Fed przyhamuje tempo wzrostu gospodarki, doprowadzi do spadku kursów akcji i rentowności obligacji.

Jen zgadza się, że wymiana handlowa jest ważna dla gospodarki światowej, ale twierdzi też, że  to niezdolność globalnego rynku akcji oraz amerykańskiego rynku nieruchomości do absorpcji  podwyżek stóp procentowych w USA może spowodować pogorszenie koniunktury w Stanach Zjednoczonych.

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację