Giganci zaklinają rynki wschodzące

Stratedzy takich wielkich firm finansowych jak BlackRock, Goldman Sachs, czy Templeton przekonują, iż ponownie warto zainwestować na młodych rynkach.

Publikacja: 18.07.2018 12:18

Giganci zaklinają rynki wschodzące

Foto: AFP

Przedstawiają takie argumenty jak niskie ceny akcji, rosnące zyski firm i silne fundamenty, które mają przeważyć nad takimi zagrożeniami jak wojna handlowa, rosnące stopy procentowe, czy też potencjalna recesja w Stanach Zjednoczonych.

Jednak, jak się okazuje, byki są w mniejszości. Ponad połowa uczestników sondażu Bloomberga  spodziewa się dalszej wyprzedaży akcji i walut emerging markets.

Pesymizm dotyczący perspektyw rynków wschodzących jest już prawie najsilniejszy od 23 lat, wynika z odczytu wskaźnika Bank of America Merrill Lynch Risk-Love.

Dystans między akcjami  z rynków wschodzących a walorami amerykańskich spółek o dużej kapitalizacji mierzony spreadem stóp zwrotu z trzech miesięcy jest blisko progu minus 17 proc., który nie został przekroczony od globalnego kryzysu finansowego.

Jednocześnie akcje z rynków wschodzących w okresie 12 miesięcy po największej wyprzedaży w ciągu roku  średnio zyskiwały 32 proc., wynika z danych zebranych przez Sun Trust Private Wealth.

Odpływy z funduszy inwestujących w dług rynków wschodzących w tygodniu zakończonym 27 czerwca 2018 roku okazały się najniższe od wyborów prezydenckich w USA, wskazują dane  EPFR Global.

Konkurencyjność handlowa młodych rynków jest bliska poziomu z 20 stycznia 2016 roku, kiedy zaczął się wielki rajd emerging markets, przypomina Bloomberg.

Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera
Gospodarka światowa
Warren Buffett: jego decyzje i przemyślenia inwestycyjne
Gospodarka światowa
Klienci giełdy FTX odzyskają pieniądze wraz odsetkami
Gospodarka światowa
Riksbank nie czekał z cięciami na EBC
Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat