ExxonMobil to naftowo-gazowy gigant z wieloletnią tradycją, sięgającą Johna D. Rockefellera, który założył firmę Standard Oil, która stała się ExxonMobil. Spółka wyceniana jest na ponad 350 miliardów dolarów, co czyni ją największym przedsiębiorstwem na świecie spośród wszystkich spółek naftowych notowanych na giełdzie. Niegdyś najdroższa spółka w Ameryce, musiała ustąpić miejsce dla Apple, aktualnie znajduje się na ósmej pozycji. Niestety Exxon nie wykorzystuje swojego potencjału i obserwuje amerykański boom naftowy z boku.
Podczas gdy Stany Zjednoczone produkują więcej ropy niż kiedykolwiek wcześniej, produkcja Exxon spadała w 7 z 8 ostatnich kwartałów. Problemem było kilka dużych inwestycji, które się nie powiodły. Najbardziej bolesny był zakup w 2010 r., za kwotę 41 miliardów dolarów spółki XTO Energy, która zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego. Na krótko później cena gazu ziemnego na światowych rynkach załamała się. W celu zwiększenia wydobycia spółka wydaje miliardy na projekty zlokalizowane w Ameryce Południowej, Afryce i Papui Nowej Gwinei. Najbardziej optymistycznie spółka patrzy na projekt w Gujanie, który docelowo ma zwiększyć wydobycie o 25 proc., do 4 miliardów baryłek. Spółka poinformowała jednak, że pierwsza faza projektu, zakładające wydobycie 120 tys., baryłek dziennie nie zostanie zrealizowana przed 2020 rokiem. Natomiast pełna zdolność produkcyjna nie zostanie osiągnięta przed pierwszą połową 2022 roku.
Dla wielu inwestorów jest to zbyt odległy horyzont czasowy patrząc na aktualne dane o wydobyciu z innych spółek naftowych, które nagradzają swoich akcjonariuszy. Royal Dutch Shell ogłosił w czwartek program skupu akcji wart 25 miliardów dolarów. ConocoPhillips podwyższyło ostatnio swój plan skupu o 9 miliardów dolarów. Akcje Exxon w ciągu ostatniego roku wzrosły zaledwie 4 proc., w porównaniu z 20 proc., skokiem w przypadku Chevron. Mniejsze firmy naftowe, które skupiają się na działalności w szybko rozwijającym się segmencie łupkowym, drożeją jeszcze bardziej. Pioneer Natural Resources osiągnął 26 proc., w ciągu ostatniego roku, podczas gdy ConocoPhillips wzrósł o 28 proc.