Aktywa chińskich banków. Niepokojący ranking

W światowym rankingu największych banków pierwsze cztery pozycje zajmują instytucje chińskie.

Publikacja: 13.08.2018 10:47

Aktywa chińskich banków. Niepokojący ranking

Foto: Bloomberg

30 lat temu absolutnymi liderami były banki japońskie. W pierwszej dziesiątce było ich wówczas aż dziewięć, a trzy lata później Kraj Kwitnącej Wiśni nawiedził kryzys finansowy i system załamał się. Czy w Chinach pachnie kryzysem? Niekoniecznie, ale zdaniem Bloomberga są powody do niepokoju.

Nadmierny wzrost aktywów chińskich banków świadczy o szybszej niż gdzie indziej ekspansji kredytowej.

Chiny od szybkiej akcji kredytowej są uzależnione od 2008 roku, kiedy eksplodował światowy kryzys finansowy. Kredyty płynące do chińskiej gospodarki pozwoliły utrzymać tempo wzrostu PKB na wysokim poziomie.

Boom kredytowy w wielu miastach doprowadził jednak do przegrzania koniunktury na rynku nieruchomości i nadmiaru mocy w wielu państwowych firmach.

- Nasza gospodarka uzależniona jest od kredytu, a kiedy rząd próbuje zdyscyplinować pożyczkodawców i akcja kredytowa zaczyna słabnąć wszyscy głośno domagają się jej zwiększenia i rząd poluzowuje smycz – zauważa Charlene Chu z analitycznej firmy Autonomous Research, która od dawna ostrzega przed niebezpiecznymi skutkami zwiększania kredytu w chińskiej gospodarce.

Zwraca też uwagę na skalę pozabilansowego zaangażowania chińskich banków, które może być bardzo niebezpieczne, kiedy koniunktura osłabnie tak jak to było w USA dziesięć lat temu, kiedy popularne były specjalne wehikuły inwestycyjne. W 2007 roku w światowym rankingu dominowały banki amerykańskie i europejskie.

Na koniec 2017 roku pozabilansowe aktywa pięciu chińskich banków z czołowej dziesiątki wynosiły 1,1 biliona dolarów.

Tym razem, oczywiście, może być inaczej, ale, jak wynika z wydanej w 2009 roku książki ekonomistów Carmen Reinhart i Kennetha Rogoffa, którzy wzięli pod lupę 268 przypadków zaburzeń finansowych w okresie minionych trzech stuleci, inaczej dzieje się rzadko, przypomina Bloomberg.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos