Końcówka 2018 r. okazała się dość kiepska dla brytyjskiej gospodarki. PKB wzrósł w IV kwartale o 0,2 proc. w stosunku do wcześniejszych trzech miesięcy i o 1,3 proc. rok do roku, podczas gdy średnie prognoz przewidywały odpowiednio zwyżkę o 0,3 proc. i o 1,4 proc. W grudniu PKB skurczył się natomiast o 0,4 proc. w porównaniu z listopadem. Wzrost za cały 2018 r. wyniósł 1,4 proc. i było to najsłabsze tempo od 2012 r. Analitycy wskazują, że pierwsza połowa 2019 r. może okazać się jeszcze gorsza.
Przemysł bez orientacji
PKB wytwarzany przez brytyjski przemysł spadł aż o 0,9 proc. kw./kw. w IV kwartale, a wytwarzany przez budownictwo zniżkował o 0,3 proc. Z komunikatu Biura Narodowych Statystyk (ONS) wynika, że szczególnie mocne spadki dotknęły w końcówce roku produkcję samochodów i stali. Produkcja przemysłowa zmniejszała się sześć miesięcy z rzędu, a to oznacza, że brytyjski przemysł de facto wszedł w recesję. Sektor usług wzrósł jednak w IV kwartale 0,4 proc., a rolnictwo o 1,1 proc.
Analitycy podkreślają, że brexitowa niepewność coraz mocniej ciąży brytyjskiej gospodarce. – Stała niepewność dotycząca tego, co się stanie po 29 marca, jest głównym podejrzanym, jeśli chodzi o spowolnienie aktywności gospodarczej. To ciąży wzrostowi, gdyż część spółek jest zmuszona wstrzymywać inwestycje oraz zwiększać zapasy. Pierwsza połowa 2019 r. przyniesie dodatkowe wyzwania dla brytyjskiej gospodarki. Spowolnienie w Chinach oraz słaby wzrost w Europie uderzą w brytyjskich eksporterów – twierdzi Tej Parikh, ekonomista z brytyjskiego Instytutu Dyrektorów.
– Inwestycje biznesowe spadają już czwarty kwartał z rzędu, najdłużej od kryzysu finansowego. To jest wyraźnie związane z brexitową niepewnością. Możemy się spodziewać kolejnego złego odczytu w I kwartale – wskazuje Morten Lund, analityk Nordea Markets.
Włoskie obawy
Niepewność związana z brexitem dotyka oczywiście nie tylko brytyjski biznes. Dziennik „The Telegraph" donosi, że włoski rząd tworzy plany zabezpieczenia się przed twardym brexitem, które obejmują pomysł dwustronnej brytyjsko-włoskiej umowy gospodarczej. Władzom w Rzymie zależy na zabezpieczeniu dostępu do włoskich towarów na brytyjskim rynku i zabezpieczeniu praw Włochów mieszkających w Wielkiej Brytanii.