Saudyjskie miliardy dla Wielkiej Brytanii i USA

Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej (PIF), któremu przewodniczy saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman, planuje otworzyć biura w Londynie, Nowym Jorku i San Francisco.

Publikacja: 14.02.2019 14:32

Saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman

Saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman

Foto: AFP

- PIF będzie nie tylko w Rijadzie. Uważamy, że musimy być bliżej naszych firm – powiedział cytowany przez CNN Yasir Al Rumayyan, dyrektor zarządzający funduszu.

PIF posiada udziały w wielu amerykańskich i brytyjskich spółkach. Fundusz w 2016 r. zainwestował 3,5 mld USD w Ubera, którego IPO planowane jest w tym roku. Elon Musk informował również, że fundusz posiada niecałe 5 proc. akcji Tesli.

Dane z Dealogic pokazują, że fundusz wpompował miliardy do startupów technologicznych na całym świecie. Stało się tak dzięki inwestycji 45 mld USD w japoński fundusz inwestujący w technologie SoftBank Vision Fund. Fundusz zainwestował w 2017 r. około 4,4 mld USD w amerykański startup WeWork, a w 2018 r. około 2,25 mld USD w General Motors Cruise Automation, który rozwija technologię autonomicznych samochodów. Fundusz posiada także 25 proc. udziałów w ARM Holdings, brytyjskiej firmie produkującej półprzewodniki i oprogramowanie, którą SoftBank kupił za 32 mld USD w 2016 roku.

Fundusz jest kluczowym elementem realizacji strategii Arabii Saudyjskiej do 2030 r. Wizja zakłada dywersyfikację gałęzi gospodarki, aby nie była ona oparta głównie na wydobyciu i eksporcie ropy.

Nacisk będzie kładziony na rozwój branży turystycznej i rozrywkowej czemu mogą pomóc nowe biura w Londynie, Nowym Jorku i San Francisco. Strategia rozwoju zakłada również powstanie futurystycznego mega miasta nazwanego Neom, którego budowa ma pochłonąć 500 mld USD.

Fundusz posiada ambitne plany rozwoju oraz ogromny kapitał, który po części może zostać zainwestowany w Wielkiej Brytanii i USA. Celem jest zwiększenie aktywów z 224 mld USD do 400 mld USD do 2020 r., a także zwiększenie udziału inwestycji zagranicznych w portfelu z 10 proc. do 50 proc. do 2030 roku.

Zagraniczna ekspansja zakłada również zwiększenie liczby pracowników. Fundusz zatrudnia obecnie 450 osób, jednak pod koniec 2019 r., liczba ta ma wzrosnąć do 700, natomiast w 2025 r., ma wynosić 2000 pracowników. - Zatrudniamy ludzi z całego świata, z Arabii Saudyjskiej, z regionu, z innych zakątków świata - powiedział Al Rumayyan.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?