Wskaźnik ten wyniósł 98,5 pkt, w porównaniu z 99,3 pkt w styczniu i był to szósty z rzędu jego spadek. Potwierdza to utrzymujący się niepokój o przyszłość największej europejskiej gospodarki w czasach globalnych napięć handlowych.
Czytaj także: Niemcy: rekordowa nadwyżka budżetowa
Ankieta wśród szefów spółek wykazała, że pogorszyła się zarówno ich ocena obecnej sytuacji jak i prognozy na najbliższe sześć miesięcy. Niemiecki PKB spadł w trzecim, kwartale minionego roku, a w minionym odnotowano stagnację. Główną przyczyną tych kłopotów miał być zastój w przemyśle motoryzacyjnym spowodowany wprowadzeniem nowych standardów czystości spalin. Instytut Ifo szacuje, że zarówno wyniki jego ankiety jak i inne wskaźniki pozwalają oczekiwać, że w bieżącym kwartale PKB wzroście o 0,2 proc.
O wciąż olbrzymim potencjale niemieckiej gospodarki świadczy poranny komunikat urzędu statystycznego o doskonałym stanie finansów publicznych. W minionym roku wypracowano największą nadwyżkę od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. Władze federalne, krajowe, komunalne i system ubezpieczeń społecznych zebrały w 2018 r. o 58 mld euro więcej niż wydały, co stanowi 1,7 proc. PKB. Była to piąta z rzędu nadwyżka w Niemczech.