Państwowe długi korzystają na wzroście awersji do ryzyka

Rządowe papiery Hiszpanii i Portugalii są najdroższe w historii po wypowiedziach wicepremiera Włoch krytykującego unijne normy fiskalne. Zyskują także obligacje z naszego regionu.

Publikacja: 20.05.2019 05:40

Państwowe długi korzystają na wzroście awersji do ryzyka

Foto: Fotolia

Maj rozpoczął się dla długu skarbowego w kraju i Europie z przytupem. Polskie obligacje dziesięcioletnie po zaskakującym odczycie inflacji za kwiecień na poziomie 2,2 proc. znacząco się osłabiły wzdłuż całej krzywej pod koniec kwietnia. Powrót inwestorów z majówki zbiegł się w czasie z eskalacją wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co wsparło bezpieczne aktywa w kraju i na świecie.

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na obniżkę rentowności papierów z długiego końca, były informacje z Włoch, gdzie rząd jest gotowy przekroczyć unijny limit deficytu budżetowego, jeśli miałoby to doprowadzić do spadku poziomu bezrobocia w kraju.

Fed zacznie ciąć stopy?

Rosnące napięcia w światowej gospodarce spowodowały wyprzedaż na rynkach akcji oraz przepływ kapitału na rynek długu skarbowego. Najsilniej zyskały papiery niemieckie, które w środę były najdroższe od października 2016 r., a momentami były handlowane z rentownością -0,12 proc. Na rynkach bazowych dług zyskiwał, chociaż wciąż dochodowości znajdują się powyżej poziomu oporu z końca marca tego roku. Amerykańskie Treasuries były notowane po 2,37 proc., zbliżając się do tegorocznego minimum. Zarówno japońskim, jak i szwajcarskim papierom brakuje około 4 pkt baz. do najniższych kwotowań z marca tego roku. Pierwsze handlowano z rentownością -0,05 proc., a drugie po -0,37 proc.

Biorąc pod uwagę sytuację na światowych rynkach, czynnikami wpływającymi na notowania papierów skarbowych były eskalacja wojny handlowej i brak porozumienia w tej kwestii między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz rosnące oczekiwania na obniżkę stóp procentowych za oceanem. Inwestorzy zaczynają wyceniać taki scenariusz i liczą, że Rezerwa Federalna dokona w tym roku co najmniej jednego cięcia stóp o 25 pkt baz.

Dług Hiszpanii i Portugalii najdroższy w historii

Z kolei największy wpływ na notowania długu skarbowego w Europie miało w zeszłym tygodniu ryzyko idiosynkratyczne dla strefy euro. Papierom ciążyły wypowiedzi włoskiego wicepremiera Matteo Saliviniego, który stwierdził w środę, że europejskie normy fiskalne regulujące deficyty budżetowe muszą zostać zmienione. Dzień wcześniej krytycznie wypowiadał się on o unijnym limicie deficytu budżetowego. W związku z obawą o kolejne problemy Włoch, których gospodarka w tym roku ma urosnąć o zaledwie 0,2 proc., inwestorzy zaczęli wyprzedawać tamtejsze papiery. Przyczyniło się to do wzrostu dochodowości wzdłuż całej włoskiej krzywej. Rentowność papierów dwuletnich poszybowała do 0,73 proc., a dziesięcioletnich do prawie 2,75 proc.

Foto: GG Parkiet

Inwestorzy zaczęli preferować dłuższy dług Francji, Hiszpanii oraz Portugalii. Nieznacznie wzrósł spread między dziesięcioletnimi papierami benchmarkowymi tych krajów a bundem, co było spowodowane głównie silniejszym spadkiem dochodowości niemieckiego długu na długim końcu. Rentowność papierów francuskich kształtowała się w piątek na poziomie 0,28 proc., a hiszpańskich i portugalskich odpowiednio w okolicy 0,85 proc. i 1,03 proc. W przypadku państw z Półwyspu Iberyjskiego ich papiery są najdroższe w historii.

W regionie też drożej

Na wzroście awersji do ryzyka skorzystały też obligacje rządowe z naszego regionu. Na początku miesiąca polskie dziesięciolatki były handlowane z rentownością powyżej 3 proc., a dwuletnie po 1,7 proc. Obecnie krzywa uległa spłaszczeniu na środku i długim końcu o prawie 15 pkt baz. Krótkim papierom ciążą jednak obawy przed wzrostem inflacji, która pod koniec roku może przekroczyć nawet 3 proc. W przypadku obligacji węgierskich spadek rentowności na długim końcu w ciągu ostatniego tygodnia wyniósł 20 pkt baz. Papiery czeskie zanotowały obniżkę dochodowości z 1,96 proc. na początku miesiąca do 1,81 proc. w piątek.

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację