Negatywne rentowności rozlewają się po regionie

Dług z negatywnymi rentownościami wyemitowany przez rządy, samorządy i spółki z rynków wschodzących sięgnął 246 mld USD – mówią dane agencji Bloomberg. 136 mld USD z tej sumy to obligacje rządowe. Jeszcze rok temu na rynkach wschodzących nie było w ogóle długu z rentownościami mniejszymi niż zero.

Publikacja: 17.07.2019 05:03

Negatywne rentowności rozlewają się po regionie

Foto: Adobestock

– To globalny fenomen, dotyczący nie tylko rynków wschodzących. Coraz mniej obligacji generuje pozytywną rentowność, co oznacza, że coraz więcej ludzi szuka obligacji z dodatnimi rentownościami, a na rynkach wschodzących jest tego typu długu wciąż więcej niż gdzie indziej – twierdzi Warren Hyland, zarządzający z londyńskiej firmy Muzinich & Co.

Dług z negatywnymi rentownościami wyemitowany na całym świecie jest obecnie wart około 13 bln USD. Ujemną dochodowość ma np. prawie połowa rządowych obligacji wyemitowanych w Europie. Oznacza to, że popyt na te papiery jest tak duży, iż inwestorzy nie przejmują się tym, że nie zarobią na odsetkach z ich posiadania i są teoretycznie gotowi, by dopłacać za trzymanie ich w swoich portfelach (np. rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wynosiła we wtorek minus 0,27 proc. Niemiecki rząd teoretycznie więc zatrzymuje 2,7 euro z każdych 1000 euro, które po dziesięciu latach będzie wypłacał inwestorom). Na papierach tych jednak można wciąż zarobić, wykorzystując różnice w kursach walutowych lub używając ich jako zabezpieczenia dla innych transakcji finansowych.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?