Faworyci funduszy hedgingowych tracą grunt. Co poszło nie tak?

Zarządzającym tymi funduszami pomieszały szyki najmniej lubiane akcje.

Publikacja: 10.09.2019 10:39

Faworyci funduszy hedgingowych tracą grunt. Co poszło nie tak?

Foto: Adobestock

Akcje wzrostowe, czyli zwykle papiery spółek odnotowujących szybki wzrost zysków, leciały w dół w ciągu siedmiu minionych dni na osiem, wskazują dane Pure Growth Portfolio Bloomberga. W tym czasie akcje wartościowe czyli te z najniższymi wycenami mocno ruszyły w górę.

Gwałtowny zwrot akcji spowodował, iż strategia Morgana Stanleya polegająca na trzymaniu długich pozycji w akcjach mocno rosnących i krótkich w spadających straciła prawie 6 proc., co jest najgorszym wynikiem od maja 2009 roku.

Będzie to też bolesne dla funduszy hedgingowych, które postawiły na akcje spółek drożejących kosztem walorów niedowartościowanych.

Ich ekspozycja na te pierwsze jest najwyższa od 2016 roku, natomiast w przypadku papierów niedowartościowanych okazuje się najniższa od wielu lat, wskazują dane banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Trudno o jednoznaczną przyczynę tej rotacji, ale Bloomberg, powołując się na strategów z Wall Street, wskazuje na rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Według jednej z teorii obawy przed recesją sprowadziły rentowności papierów dłużnych do rekordowo niskich poziomów, co skłoniło posiadaczy akcji do poszukiwania schronienia w akcjach wzrostowych i dywidendowych. Kiedy jednak w ubiegłym tygodniu rentowności zaczęły rosnąć inwestorzy z rynku akcji zaczęli gwałtownie odwracać pozycje.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać