Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.10.2019 05:03 Publikacja: 11.10.2019 05:03
Foto: AFP
Chińskiej delegacji przewodniczył wicepremier Liu He. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" wyniki rozmów nie były jeszcze znane, ale na rynkach panowała nerwowa atmosfera. Europejskie indeksy giełdowe balansowały między lekkimi spadkami a niewielkimi wzrostami, a sesja w USA zaczęła się od nieznacznych zwyżek.
Napięcie wokół amerykańsko-chińskich negocjacji zbudował artykuł w „South China Mornig Post" mówiący, że chińska delegacja skróci pobyt w Waszyngtonie do jednego dnia. Rzekomo zdecydowała się na ten krok, bo w trakcie rozmów przygotowawczych Amerykanie naciskali na rozwiązanie kwestii wymuszania transferów technologicznych od zagranicznych spółek w Chinach. Zostało to zdementowane przez Biały Dom.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas