Technologiczni miliarderzy z Chin

W tegorocznym zestawieniu najbogatszych Chińczyków najwięcej przedstawicieli pochodzi z branży technologicznej. To może być dowód na to, że działania Pekinu mające na celu przekształcenie gospodarki przynoszą efekty.

Publikacja: 11.10.2019 15:20

Technologiczni miliarderzy z Chin

Foto: AFP

Firma Hurun opublikowała raport, z którego wynika, że drugi raz z rzędu najbogatszym człowiekiem w Chinach został Jack Ma. Fortuna założyciela Alibaby, koncernu internetowego, do którego należy m.in. serwis zakupów AliExpress, wynosi około 39 mld USD.

Na drugim miejscu znalazł się Ma Huatend, prezes Tencent Holdings, do którego należą m.in. chiński portal społecznościowy WeChat i komunikator QQ. Huated awansował w zestawieniu o jedno oczko, a jego fortuna wyceniana jest na 37 mld USD.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje Xu Jiayin, prezes Evergrande Group, jednego z największych deweloperów w Chinach. Mimo że Evergrande skupia się na rynku nieruchomości, spółka podjęła niedawno decyzję o rozpoczęciu prac nad produkcją samochodów elektrycznych.

Raport pokazuje, jak w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła się gospodarka Chin. – Przedsiębiorcy technologiczni zastępują przedsiębiorców produkcyjnych. Bogactwo koncentruje się w rękach tych, którzy są w stanie dostosować się do gospodarki cyfrowej – tłumaczy Rupert Hoogewerf, prezes Hurun Report. Chiny próbują zmienić swój status fabryki świata i stać się miejscem, w którym mogą powstawać innowacje w dziedzinie zaawansowanych technologii.

Z drugiej strony działalność technologiczna niesie za sobą pewne zagrożenia. Fortuna Lei Juna, założyciela Xiaomi, zmniejszyła się przez ostatni rok o jedną trzecią, do 10,8 mld USD. Powodem jest spadająca sprzedaż smartfonów, co bije w notowania spółki.

Chińskim miliarderom nadal jednak daleko do najbogatszych ludzi w Stanach. Fortuna Jeffa Bezosa, prezesa Amazona, wyceniana jest na 108 mld USD. Dla porównania trzech najbogatszych Chińczyków posiada łącznie 106 mld USD.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?