Rynek liczył na porozumienie USA i Chin

Aktualizacja: 12.10.2019 10:58 Publikacja: 12.10.2019 10:50

Rynek liczył na porozumienie USA i Chin

Foto: Adobe Stock

Nowojorski indeks giełdowy Dow Jones Industrial rozpoczął piątkową sesję od wzrostu o 1,1 proc. Optymizm udzielał się również inwestorom w Europie. Niemiecki DAX rósł po południu o ponad 2 proc., a większość europejskich indeksów zyskiwała.

W Waszyngtonie trwały już drugi dzień z rzędu amerykańsko-chińskie rozmowy handlowe. Chiński wicepremier Liu He miał się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie pojawiły się żadne konkrety dotyczące wyników rozmów, ale Trump zapewniał, że negocjacje „idą bardzo dobrze".

– Nawet jeśli będziemy mieli tylko przerwę w wojnie handlowej, to myślę, że to będzie bardzo dobre. Byłoby to wielką ulgą dla rynków, więc mielibyśmy zwyżki – twierdzi Robin Brooks, główny ekonomista Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF).

– Mieliśmy już przypadki, gdy wydawało się, że USA i Chiny zawrą umowę handlową, a kończyło się to zaostrzeniem konfliktu. Obawiam się, że jeśli nawet dojdzie do zawarcia porozumienia, to po dniu ulgi inwestorzy zaczną szybko pytać, jak stabilne będzie to porozumienie – mówił w piątek David Dollar, analityk Brookings Institution.

Jeszcze zanim zaczęła się ostatnia runda amerykańsko-chińskich rozmów handlowych, Chiny mocno zwiększyły zakupy amerykańskiej wieprzowiny. Według danych Departamentu Rolnictwa USA w tygodniu zakończonym 3 października, import amerykańskiej wieprzowiny do Chin wyniósł aż 142,2 tys. ton. Był on ponad siedem razy większy niż przez cały wrzesień. Chiny sugerowały wcześniej, że mogą kupować więcej amerykańskich produktów rolnych, a ich popyt na wieprzowinę mocno wzrósł ze względu na duże braki na krajowym rynku.

Tymczasem chiński regulator ogłosił, że od stycznia do kwietnia będzie szerzej otwierał poszczególne sektory usług finansowych na inwestorów zagranicznych. Będą oni mogli zwiększać swoje udziały w spółkach z tej branży do 100 proc. Dotyczyć to będzie funduszów i domów maklerskich. HK

Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację