Mało realne prognozy, które jednak się spełniają

Niektóre banki i instytucje finansowe publikują prognozy, których spełnienie jest mało prawdopodobne. Pod koniec 2018 r. Standard Chartered przedstawił dwa takie mało realne wówczas scenariusze, które jednak spełniły się w 2019 r.

Publikacja: 14.10.2019 15:44

Mało realne prognozy, które jednak się spełniają

Foto: AFP

Brytyjski bank wśród takich prognoz wskazał obniżenie stóp procentowych w USA. Była to bardzo śmiała wówczas teza, ale się sprawdziła. Fed obniżył stopy w lipcu po raz pierwszy od dekady. Zabieg ten powtórzył również we wrześniu, tnąc stopy o kolejne 0,25 pkt proc. Jerome Powell, prezes Fedu, argumentował decyzję sytuacją w globalnej gospodarce i zbyt niską inflacją w USA.

Kolejną mało realną prognozą, która się spełniła, było wznowienie przez Europejski Bank Centralny programu luzowania ilościowego. We wrześniu EBC, idąc w ślady Fedu, obniżył stopy o 0,1 pkt proc. i jednocześnie zdecydował o wznowieniu programu skupu aktywów za 20 mld euro miesięcznie. Luzowanie rozpocznie się w listopadzie i na razie nie jest przewidziana konkretna data jego zakończenia.

Standard Chartered opisał również inne zdarzenia, które choć jeszcze nie nastąpiły, to są całkiem prawdopodobne. Chodzi m.in. o Wielką Brytanię i możliwy brexit bez porozumienia.

Analitycy wśród śmiałych prognoz wskazywali m.in., że dojdzie do twardego brexitu, a w ślad za tym kurs funta zrówna się z dolarem amerykańskim. W grze jest też prognoza dotycząca emisji przez rząd USA obligacji o 50-letnim terminie zapadalności. Obecnie najdłuższe obligacje emitowane są na 30 lat. – Jeśli będzie odpowiedni popyt, wyemitujemy 50-letnie obligacje – powiedział we wrześniu Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.

Mało prawdopodobnym scenariuszem jest natomiast rozpad OPEC. Standard Chartered prognozował, że jeśli dojdzie do tego w tym roku, to notowania ropy Brent mogą spaść do 25 USD za baryłkę. Obecnie cena wynosi około 58 USD.

Kolejną mało realną prognozą pozostaje rezygnacja z powiązania między dolarem hongkońskim a dolarem amerykańskim. Bank centralny w Hongkongu w momencie emisji krajowej waluty musi posiadać odpowiedni depozyt w USD. Parytet wynosi 7,75-7,85 dolarów hongkońskich za 1 USD.

Nie tylko analitycy z brytyjskiego banku pokusili się o śmiałe prognozy. Saxo Bank opublikował w grudniu swoje „10 szokujących prognoz" na 2019 r. Jedyną z nich, która się sprawdziła, jest recesja w niemieckiej gospodarce.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami