Fed też wprowadzi ujemne stopy?

Larry Summers, były amerykański sekretarz skarbu i doradca ekonomiczny prezydenta Baracka Obamy, twierdzi, że Stany Zjednoczone zbliżają się do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

Publikacja: 15.10.2019 15:07

Jerome Powell, prezes Fedu

Jerome Powell, prezes Fedu

Foto: AFP

Już kilka lat temu zdecydowały się na to banki centralne w strefie euro i Japonii, jednak Fed do tej pory nie musiał sięgać po takie rozwiązanie.

– To zupełnie inny świat, w którym wszyscy stoją w obliczu zerowych stóp procentowych. Obawiam się, że zmierzamy w tym kierunku – stwierdził Summers w wywiadzie dla CNBC. Przewiduje on, że jeśli nie nastąpią pozytywne zmiany w gospodarce USA, Rezerwa Federalna będzie miała niewielką szansę na utrzymaniu stóp powyżej zera.

Zapalnikiem, który może zmusić Fed do obniżenia stóp do ujemnej wartości, byłaby recesja. Według Summersa obecnie ryzyko wystąpienia recesji w tym roku w USA wynosi 50 proc. i znacząco wzrośnie w przyszłym roku.

Fed po raz pierwszy od dekady obniżył stopy procentowe w lipcu. Powtórzył ten zabieg również we wrześniu i obecnie główna stopa mieści się w przedziale 1,75–2 proc. Inwestorzy nadal liczą, że Fed będzie ciął oprocentowanie, jednak do najbliższej obniżki prawdopodobnie dojdzie dopiero w przyszłym roku.

Ujemne stopy procentowe byłyby na rękę Donaldowi Trumpowi, który chce jak najmocniej stymulować gospodarkę. – Rezerwa Federalna powinna obniżyć stopy procentowe do ZERO lub mniej, a następnie powinniśmy zacząć refinansować nasz dług – pisał Trump na Twitterze. Wielokrotnie naciskał na Jerome'a Powella, prezesa Fedu, aby ten redukował stopy, jednak Fed nie poddaje się naciskom. – Nie sądzę, byśmy rozważali stosowanie ujemnych stóp procentowych – mówił Powell po ostatnim posiedzeniu.

Ujemne stopy w strefie euro zostały wprowadzone w 2014 r. i do tej pory są utrzymywane przez EBC poniżej zera. Z wypowiedzi Christine Lagarde, która przejmie stery banku od listopada, można wywnioskować, że gołębia polityka będzie podtrzymana.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów