Ostre spowolnienie

Wzrost gospodarczy w Chinach wyniósł w trzecim kwartale 6 proc. – najmniej od 1992 r. Zwolnił on z 6,2 proc. w drugim. Średnia prognoz analityków mówiła, że wyniesie on 6,1 proc. Giełdy azjatyckie zareagowały na te dane spadkami. Chiński indeks Shanghai Composite zamknął się w piątek 1,3 proc. na minusie.

Publikacja: 19.10.2019 05:00

Ostre spowolnienie

Foto: AFP

– Gospodarka wyraźnie zwalnia, odkąd w pierwszym kwartale 2018 r. rosła o 6,8 proc. To wina ograniczania akcji kredytowej oraz wojny handlowej z USA. Nie ma wątpliwości, że pogorszenie koniunktury jest poważne – twierdzi Vishnu Varathan, ekonomista Banku Mizuho.

Analitycy spodziewają się, że spowolnienie gospodarcze jeszcze się pogłębi, choć opublikowane w piątek dane wskazują na poprawę sytuacji we wrześniu. (Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,8 proc. r./r., a produkcja przemysłowa o 5,8 proc. r./r.).

– Pomimo silniejszego września negatywna presja na aktywność gospodarczą powinna się nasilić. Zwalniający globalny wzrost gospodarczy będzie ciążył eksportowi, ograniczenia fiskalne oznaczają, że wydatki infrastrukturalne wyhamują w średnim terminie, a ostatni boom w budownictwie mieszkaniowym się skończy – prognozuje Julian Evans-Pritchard, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

– Chiński wzrost gospodarczy powinien zwalniać w nadchodzących dwóch kwartałach – uważa Bo Zhuang, ekonomista TS Lombard. Prognozuje on, że PKB wzrośnie w czwartym kwartale o 5,8 proc. Jego zdaniem nie będzie to jednak skłaniało chińskich decydentów do szukania porozumienia handlowego z USA. – Władze akceptują niższe tempo wzrostu – twierdzi Zhuang.

O wyraźnym pogorszeniu koniunktury gospodarczej w Chinach świadczą też choćby dane o sprzedaży samochodów. Spadła ona o 11,7 proc. r./r. Wzrost produkcji w chińskich fabrykach zwolnił z 6 proc. r./r. w pierwszym półroczu do 5,6 proc. w pierwszych trzech kwartałach. – Inwestycje są wstrzymywane z powodu niepewności związanej z wojną handlową – twierdzi Bill Adams, ekonomista z firmy PNC Financial. Jego zdaniem chińskie władze będą musiały mocniej stymulować gospodarkę.

Foto: GG Parkiet

Spowolnieniu gospodarczemu w Chinach towarzyszy przyspieszenie inflacji. We wrześniu sięgnęła ona 3 proc. Jest ona głównie napędzana przez wzrost cen żywności. Cena wieprzowiny zwiększyła się we wrześniu aż o 69,3 proc. r./r., co było spowodowane wielkimi niedoborami na rynku, będącymi skutkiem epidemii afrykańskiego pomoru świń. Skok cen żywności był jednym z głównych powodów, dla których Chiny zapowiedziały, że będą kupować więcej produktów rolnych z USA. Szczegóły tych zakupów nie są jednak jeszcze ustalone. HK

Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec