Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw, spadł w październiku w UE do 99 pkt, z 99,9 pkt we wrześniu. Niżej po raz ostatni był w październiku 2013 r.
Nastroje w UE pogarszają się niemal nieprzerwanie od początku 2018 r. To w dużej mierze efekt załamania zaufania do gospodarki brytyjskiej, ale akurat w październiku nastroje na Wyspach wyraźnie się poprawiły. Inaczej w strefie euro, gdzie ESI spadł do 100,8 pkt ze 101,7 pkt miesiąc wcześniej. To odczyt najniższy od początku 2015 r.
- Spadek ESI w strefie euro to kolejny dowód na to, że IV kwartał rozpoczął się dla tego gospodarki słabo. Październikowa zniżka tego wskaźnika była już 16 w ciągu 20 miesięcy. W rezultacie znalazł się on poniżej średniej wartości z III kwartału, gdy gospodarka strefy euro prawdopodobnie była w stagnacji – oceniła w komentarzu Melanie Debono, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics.
Dane o dynamice PKB strefy euro w III kwartale Eurostat opublikuje w czwartek. W środę ukazały się dane z Francji, której gospodarka urosła w minionym kwartale o 0,3 proc., tak samo jak w poprzednich dwóch kwartałach.
Źródłem słabości strefy euro są jednak Niemcy, których gospodarka w III kwartale prawdopodobnie się nieznacznie skurczyła, tak jak w poprzednich trzech miesiącach. A IV kwartał nie przyniósł jak dotąd poprawy: ESI w październiku zmalał do najniższego od kwietnia 2013 r. poziomu 99,2 pkt.