Z wyliczeń IIF wynika, że globalny dług zwiększył się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. o 7,5 bln USD, czyli o sumę większą niż łączny PKB Japonii i Rosji. „Chiny i USA odpowiadają za 60 proc. przyrostu globalnego długu. Dług gospodarek wschodzących też sięgnął rekordowego poziomu, czyli 71,4 bln USD (220 proc. ich PKB)" – piszą analitycy IIF.

Przez ostatnie dziesięć lat globalny dług zwiększył się o ponad 70 bln USD. Zarówno rządy, jak i spółki niefinansowe odpowiadały za jego zwyżkę po równo – po około 27 bln USD. Na rynkach rozwiniętych największa zwyżka dotyczyła długu rządowego (o 17 bln USD), a na rynkach wschodzących długu spółek niefinansowych (o 20 bln USD). W tym czasie globalny rynek obligacji powiększył się z 87 bln USD do 115 bln USD. Udział rządowych obligacji i bonów skarbowych w tym rynku wzrósł z 40 do 47 proc.

Niedawno MFW ostrzegał, że 40 proc. długu spółek z dużych gospodarek mogłoby być zagrożone brakiem spłaty w przypadku poważnego, globalnego kryzysu gospodarczego. Dług ten jest wart około 19 bln USD. HK