Brak wykwalifikowanych

Około 3,5 mln Francuzów z rynku pracy szacowanego na 29 mln nie ma zatrudnienia. W minionym roku prawie 300 tys. ofert pracy nie zostało wykorzystanych – poinformowała krajowa agencja zatrudnienia Pole Emploi. W trzech czwartych przyczyną był brak odpowiednich kwalifikacji.

Publikacja: 19.02.2018 04:00

Brak wykwalifikowanych

Foto: AFP

 

Wzrost gospodarczy przyspieszył – w minionym roku francuska gospodarka rozwijała się w tempie 1,9 proc., najszybciej od 2011 r. – i okazało się, że coraz więcej firm skarży się na kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników – informuje Insee, francuski urząd statystyczny. Mimo że bezrobocie nadal jest wysokie, dopiero ostatnio spadło poniżej 9 proc.

– Bezrobocie we Francji jest przede wszystkim bezrobociem ludzi o niskich kwalifikacjach. Ta niezgodność między potrzebami spółek i kwalifikacjami osób szukających pracy staje się coraz bardziej wyraźna i może być bardzo dużą przeszkodą dla dalszego ożywienia gospodarczego – powiedział Patrick Artus, główny ekonomista banku Natixis. – To tłumaczy wciąż wysoki poziom strukturalnego bezrobocia we Francji, a więc takiego, które nie może być wchłonięte nawet przy szybszym wzroście gospodarczym – wyjaśnił Artus. Zmniejszenie tej luki kwalifikacyjnej będzie miało kluczowe znaczenie dla spełnienia obietnic prezydenta Emmanuela Macrona, który zapowiedział redukcję bezrobocia do 7 proc. do końca kadencji w 2022 r.

Rząd ogłosił program zainwestowania 15 mld euro w oświatę i szkolenia zawodowe, a także gruntowną reorganizację systemu praktyk i szkoleń czeladniczych. Luc Samsoen, szef kadr w jednej z fabryk Peugeota skarży się, że tylko 70 ze 100 pracowników, którym to zaproponowano, zgodziło się podnieść kwalifikacje.

Prezes Banku Francji Francois Villeroy przed tygodniem zapewniał, że „francuska gospodarka musi i może działać lepiej. Ale nie może być tak, że mamy ponad 3 mln bezrobotnych, a w tym samym czasie wiele spółek ma kłopoty ze znalezieniem pracowników. To prawdziwy paradoks". Jednocześnie francuskie spółki zatrudniają około pół miliona zagranicznych pracowników, o 46 proc. więcej niż w 2016 r.

Wiele francuskich firm przemysłowych nie jest w stanie zaspokoić rosnącego zagranicznego popytu na towary i usługi. Natomiast wyraźnie zwiększył się import, co spowodowało wzrost deficytu handlowego Francji. JB

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację