GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r

Inflacja konsumencka wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w kwietniu 2024 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1%, podał też GUS.

Publikacja: 30.04.2024 10:04

GUS: Inflacja wyniosła 2,4% r/r w kwietniu wg wstępnych danych; konsensus: 2,4% r/r

Foto: Bloomberg

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4% (wskaźnik cen 102,4), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1% (wskaźnik cen 101)" - czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9% r/r, ceny nośników energii odnotowały spadek o 2,3%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadek o 1,2%.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,1%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,2%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - wzrost o 2,1%.

Konsensus rynkowy wynosił: +2,4% r/r i +1,1% m/m.

Inflacja CPI w Polsce będzie dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu - Kotecki, RPP

Inflacja CPI w Polsce będzie dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu - ocenił w BIZNES24 członek RPP Ludwik Kotecki.

"Inflacja niestety troszeczkę będzie nam dalej rosła, do mniej więcej 3 proc. w czerwcu" - powiedział Kotecki.

ING BSK: Inflacja minęła swój 'dołek', powrót do 5% VAT dał wzrost cen żywności w kwietniu

Inflacja konsumencka CPI minęła najniższy odczyt, który w marcu wyniósł 2% r/r w br. i w kwietniu zanotowała poziom 2,4% r/r z uwagi na przywrócenie stawki VAT na żywność z 0% do 5%, ocenił ING Bank Śląski

"Dołek inflacji za nami. W kwietniu ceny wzrosły o 2,4%r/r. (ING: 2,4%; konsensus: 2,5%). Przywrócenie VAT przełożyło się na wzrost cen żywności, która podrożała o 2,1%m/m" - czytamy w komentarzu ING BSK.

Bank szacuje, że inflacja bazowa obniżyła się w okolice 4% i zacznie się stabilizować w kolejnych miesiącach. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,6% w marcu 2024 r. w ujęciu rocznym wobec 5,4% r/r w lutym 2023 r.

Bank Pekao: Powrót do stawki 5% VAT na żywność dodał 0,5 pkt proc. do inflacji w kwietniu

Powrót do 5-proc. stawki VAT na żywność dodał 0,5 pkt proc. do inflacji konsumenckiej notowanej w kwietniu, oszacowali analitycy Banku Pekao. W kolejnych miesiącach podwyższona stawka VAT doda do CPI - według nich - ok. 0,3-0,4 pkt proc.

"Byliśmy bardzo blisko z naszym szacunkiem - według flash, inflacja w kwietniu wzrosła do 2,4% r/r (Pekao: 2,3%, konsensus 2,5%). Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację? Z dzisiejszych danych widzimy ok. 65% przełożenia, co dołożyło 0,5 pkt proc. do kwietniowej inflacji. Reszta (ok. 0,3-0,4 pp.) w kolejnych miesiącach. Dalszy spadek inflacji bazowej do ok. 4,1% r/r" - czytamy w komentarzu banku do danych GUS o inflacji w kwietniu br.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski