Gabinet przyjął do wiadomości „Plan prywatyzacji na lata 2012-2013", przedłożony przez ministra skarbu. Minister planuje całkowite pozbycie się udziałów w 85 proc. nadzorowanych przez siebie spółkach. W pozostałych 15 proc. spółek o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa utrzymane zostaną pakiety większościowe lub pozwalające zachować władztwo korporacyjne. Dotyczy to m. in. firm sektora energetycznego, finansowego i obronnego.
Sprywatyzowanych ma być 300 spółek – 279 nadzorowanych przez ministra skarbu państwa, 15 nadzorowanych przez ministra obrony narodowej, 4 nadzorowanych przez ministra gospodarki oraz 2 nadzorowanych przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Jak poinformował CIR, wśród przedsiębiorstw sektora energetycznego prywatyzacja ma objąć m.in. spółki: Energa, Enea, PGE Polska Grupa Energetyczna, Zespół Elektrowni Pątnów–Adamów–Konin, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.
Planowana jest kontynuacja prywatyzacji pięciu spółek sektora instytucji finansowych – przewiduje się zbycie wszystkich należących do Skarbu Państwa akcji Banku Gospodarki Żywnościowej i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Będą również zbywane kolejne pakiety akcji PZU i PKO BP.
Na 2012 r. przewidywane jest zakończenie konsolidacji kapitałowej spółek w Grupie Bumar, a na 2013 r. planowany jest debiut giełdowy Bumaru.