Sebastian Buczek
prezes, Quercus TFI
wskazane fundusze: 50 proc. Quercus Stabilny, 50 proc. Quercus Agresywny
W tej edycji trudniej jednoznacznie wskazać faworytów, bo wygląda na to, że dla prawie wszystkich funduszy rok 2023 powinien być dobry lub bardzo dobry.
Oczekujemy dalszej poprawy koniunktury na rynkach obligacji, czemu sprzyjać powinno zakończenie procesu podnoszenia stóp procentowych przez główne banki centralne, na czele z Fedem (tzw. Fed pivot). A wraz z poprawą sytuacji na rynkach obligacji pozytywnych informacji oczekiwalibyśmy również z rynków akcji i to nie tylko w perspektywie końca tego roku, ale nawet i 2024 r. Dodatnich stóp zwrotu oczekujemy także od funduszy metali szlachetnych: złota i srebra.
Ale coś musimy wybrać. Stawiamy zatem na dwa fundusze: Quercus Stabilny i Quercus Agresywny. Ten pierwszy powinien połączyć nasze pozytywne oczekiwania co do obligacji i akcji, czego najlepszym dowodem są wyniki z ostatnich miesięcy.
Od początku roku, w niespełna trzy miesiące, fundusz zyskał już 7,6 proc. Z kolei Quercus Agresywny, nasz flagowy fundusz polskich akcji, właśnie będzie obchodzić 15-lecie (pierwsza wycena 28 marca 2008 r.). W tym czasie osiągnął stopę zwrotu na poziomie 142,7 proc. przy wyniku WIG 19,6 proc. Cechą pozytywną obu funduszy jest także ich wielkość – są funduszami średnimi, o aktywach 200–300 mln zł, a więc możliwe jest sprawne zarządzanie środkami.
Reasumując, marcową korektę można wykorzystać do nieco bardziej odważnych inwestycji, z perspektywą wzrostową nie tylko do końca tego roku, ale prawdopodobnie nawet do końca 2024.
Paweł Mizerski
wiceprezes, Uniqa TFI
wskazane fundusze: Uniqa Globalny Akcji, Uniqa Obligacji
Spośród funduszy akcji polecamy Uniqa Globalny Akcji.
Jest to fundusz akcji rynków rozwiniętych, który aktywnie inwestuje w szerokie spektrum ETF-ów sektorowych i tematycznych. Takie podejście pozwala na niezwykle dynamiczne dostosowywanie struktury funduszu do bieżącej sytuacji rynkowej przy bardzo niskich kosztach transakcyjnych oraz braku ryzyka płynności.
Rozwiązanie to sprawdzi się w okresie znacznej niepewności na rynkach akcji, ponieważ charakter funduszu i ekspozycja na bardziej i mniej agresywne segmenty rynku zmienia się wraz z uwarunkowaniami rynkowymi.
W ramach funduszy dłużnych wskazujemy na Uniqa Obligacji. Szczyt inflacji mamy już za sobą. Dołek koniunktury gospodarczej jeszcze przed nami. Niezależnie od tego, na jakim poziomie znajdzie się wzrost cen w przyszłym roku (widzimy dużą rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami rynku i władz monetarnych), to kierunek zmian powinien być jeden – w stronę niższych odczytów wskaźnika CPI.
Sprzyjać temu będzie zarówno spadek cen surowców, jak również wysoka baza z poprzedniego roku. Jednocześnie widzimy zagrożenie dla utrzymania się wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach.
Takie połączenie będzie sprzyjać spekulacjom co do możliwości i skali obniżek stóp procentowych, a to z kolei będzie korzystnie wpływać na stopy zwrotu z obligacji.