RBA na początku maja podwyższył stopy o 25 pkt bazowych. Była to pierwsza podwyżka od końcówki 2020 r. Rynek co prawda spodziewał się podwyżki, ale jedynie o 15 pkt baz.

Wprawdzie zaraz po ogłoszeniu decyzji dolar australijski wyraźnie się umocnił wobec amerykańskiej waluty, ale czar szybko prysł. Obecnie jest on notowany niżej niż przed decyzją o podwyżce stóp. W poniedziałek para AUD/USD spadała nawet o ponad 1 proc.

GG Parkiet

– Dolar amerykański jest uznawany za bezpieczną przystań, dlatego inwestorzy zdecydowali się kupować tę walutę względem innych. Para AUD/USD przebiła się poniżej głównego wsparcia na 0,7060, które jest dolnym limitem struktury 1:1 i zniesieniem 38,2-proc. fali wzrostowej rozpoczętej w marcu 2020 r. Para obecnie testuje psychologiczny poziom 0,7000, jednak jeśli ten poziom zostanie przebity, kolejne wsparcie znajdzie się w okolicach 0,6965, gdzie są dołki ze stycznia 2022 r. – uważają analitycy XTB.

Czytaj więcej

Dolar powinien pozostać mocny, chociaż korekta jest możliwa

Na razie na rynku rządzą emocje, a działania banków centralnych, poza oczywiście Fedem, schodzą na dalszy plan. Bank Rezerw Australii szykuje się natomiast do kolejnej podwyżki. Analitycy się spodziewają, że dojdzie do niej już w czerwcu i będzie wynosiła 25 pkt baz.