W Stanach Zjednoczonych jej cena spadła w poniedziałek w okolice 4,14 USD za funt. Oznacza to najniższy poziom od przełomu września i października 2021 r. W Londynie w poniedziałek cena spadła z kolei w okolice 9150 USD/t.

Miedzi tak jak i innym surowcom nie pomaga globalna ucieczka od ryzyka. W tym przypadku dodatkowo straszy sytuacja w Chinach, które przecież są głównym rozgrywającym na tym rynku.

GG Parkiet

– Dane z Chin nie napawają optymizmem. Chińskie władze decydują się na coraz większe restrykcje w kluczowych regionach. Mamy spowolnienie nie tylko samej produkcji, popycie na paliwa, ale również w eksporcie, co jest widoczne w opublikowanych danych handlowych – wskazuje Michał Stajniak, analityk XTB.

Czytaj więcej

Dolar powinien pozostać mocny, chociaż korekta jest możliwa

Jak dodaje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ, sprzyjającym niedźwiedziom akcentem na rynku miedzi są dane dotyczące importu tego metalu do Chin. – Oficjalne dane pokazały bowiem, że w kwietniu import ten wyniósł 465,33 tys. ton, co oznacza spadek o około 4 proc. w stosunku do kwietnia poprzedniego roku oraz spadek aż o prawie 7,7 proc. w relacji do marca bieżącego roku – wskazuje Sierakowska. Skąd te spadki? – Zniżka importu metalu to przede wszystkim efekt spadku aktywności sektora przemysłowego Chin, który w ostatnich tygodniach został wyraźnie podkreślony przez dane makroekonomiczne. Lockdowny w Szanghaju i innych ważnych rejonach Państwa Środka rozbudziły obawy o istotne spowolnienie gospodarczego kraju. A biorąc pod uwagę ogromne znaczenie Chin w globalnym popycie na miedź i inne metale przemysłowe, te obawy zostały odzwierciedlone w cenach surowców – wyjaśnia Sierakowska.

Ostatnie spadki na rynku miedzi sprawiły, że w całości został już wymazany wzrost z początku roku. Ten sprawił, że na początku marca cena miedzi na giełdzie w Londynie nie tylko przebiła psychologiczną barierę 10 tys. USD/t, ale nawet zbliżyła się do poziomu 11 tys. USD/t. Na razie jednak wiele wskazuje na to, że o takich poziomach można zapomnieć. Dla miedzi pierwszy ważny test będzie w okolicach 9 tys. USD/t.