Nie będzie już prowadzona działalność pod marką Raiffeisen Leasing, zniknie ona z rynku. Na początku grudnia 2016 r. PKO Leasing za 850 mln zł sfinalizował transakcję zakupu Raiffeisen Leasing Polska od Raiffeisen Bank International.
Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w I kwartale 2017 r. obie spółki miały odpowiednio 6,9 proc. i 5,9 proc. udziału w nowej sprzedaży leasingowej (łącznie 12,8 proc.). Liderem była grupa Idea Getin Leasing z udziałem w wysokości 11,8 proc. Prawne połączenie obejmie dwie równorzędne organizacje pod względem wielkości, wolumenu sprzedaży, finansujące po ok. 4 mld aktywów rocznie. Spółki funkcjonujące na podstawie komplementarnych modeli generowania przychodów w kanałach bankowym (PKO Leasing) i pozabankowym (Raiffeisen Leasing) i bazujące na uzupełniających się przewagach konkurencyjnych.
– Łączymy dwie firmy o różnych historiach, ale o bardzo komplementarnym modelu generowania przychodów – powiedział Andrzej Krzemiński, desygnowany na prezesa PKO Leasing po fuzji prawnej. Do tej pory Krzemiński był prezesem leasingowej spółki Raiffeisena oraz jest szefem Związku Polskiego Leasingu.
Aspiracją połączonej organizacji jest utrzymanie pozycji nr 1 pod względem wartości nowej sprzedaży, sieci dystrybucji, w większości kategorii finansowania aktywów, a także stabilny wzrost wyniku finansowego.
PKO BP podkreśla, że strategicznym celem transakcji jest zwiększenie finansowania małych i średnich firm przez grupę kapitałową PKO BP.