Z danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w I kwartale br. rolnictwo było branżą, która odnotowała jeden z najwyższych wzrostów na całym rynku leasingu (o 22 proc. w porównaniu do zeszłego roku), a wartość rolniczych inwestycji sfinansowanych poprzez leasing i pożyczki była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. W opinii ekspertów EFL, rolnicy w 2017 r. i kolejnych latach z uwagi na unijne dotacje będą korzystać przede wszystkim z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe.
– Polscy rolnicy, od uruchomienia dotacji unijnych i startu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013, masowo modernizowali swoje gospodarstwa. Przy tym aktywnie korzystali ze wsparcia firm leasingowych, które odnotowywały w segmencie agro swoje rekordowe wyniki. Wraz z zakończeniem unijnego wsparcia, rolnicy przystopowali z inwestycjami, co widać było po ubiegłorocznych wynikach naszej branży, jednak już pierwsze tegoroczne wyniki wskazują, że okres zastoju nie trwał długo. Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach tego roku i kolejnych latach, w których będą wydatkowane fundusze z perspektywy na lata 2014-2020, zostanie pobity kolejny rekord wartości udzielonego finansowania na maszyny i urządzenia rolnicze – mówi Artur Hamerlik, menedżer ds. rozwoju rynku w EFL.
Rolnictwo, w I kwartale było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 22 proc. Wartość inwestycji rolniczych sfinansowanych poprzez leasing i specjalne pożyczki wyniosła aż 833 mln zł i była najwyższa w całym segmencie maszyn i urządzeń. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w segmencie agro, który zarówno I kwartał ub. r., I połowę ub. r. jak i cały 2016 r. kończył pod kreską.
EFL od stycznia do marca wyleasingował aktywa rolnicze o wartości 50 mln zł. – Nasze prognozy dotyczące rynku maszyn rolniczych, z których wynikało, że w 2016 r. będziemy mieć do czynienia ze spadkami, ale już od początku tego roku powrócimy na ścieżkę wzrostów, sprawdziły się. W ubiegłym roku producenci maszyn rolniczych, a w związku z tym również branża leasingowa, zanotowali spadki. EFL był jednym z wyjątków, który wypracował na rynku rolniczym kilkuprocentową dynamikę. Wynika to z faktu, że jesteśmy liderem w finansowaniu maszyn rolniczych za pośrednictwem leasingu, a ubiegłoroczny spadek głównie dotknął rynek finansowania maszyn rolniczych pożyczką – mówi Artur Hamerlik z EFL.
Eksperci EFL zwracają uwagę, że rolnicy w 2017 r. i kolejnych latach w zdecydowanej większości będą korzystać z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe. Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.